Makaleler

Kullanıcılarınızın odağını nasıl yönetebilirsiniz?

Tasarladığınız deneyim ister bir web sitesi ya da uygulama için, ister bir fiziksel ürün için olsun, dikkate almanız gereken en önemli şey, kullanıcınızın onun için tasarladığınız senaryolara bağlı kalarak amacına ulaşabilmesi olmalı. Peki kullanıcınıza sunduğunuz arabirim karmaşık işlevler içeriyorsa, kullanıcınızın dikkatinin dağılmamasını nasıl sağlayabilirsiniz? Bu yazımızda kullanıcı arabirimlerinin dikkat dağıtıcı virüsüne, context-shifting’e ve arabirimlerimizde bunu önlemenin yollarına değinmek istedik.

Berk Bayri 20 Temmuz 2016

Tasarladığınız deneyim ister bir web sitesi ya da uygulama için, ister bir fiziksel ürün için olsun, dikkate almanız gereken en önemli şey, kullanıcınızın onun için tasarladığınız senaryolara bağlı kalarak amacına ulaşabilmesi olmalı. Peki kullanıcınıza sunduğunuz arabirim karmaşık işlevler içeriyorsa, kullanıcınızın dikkatinin dağılmamasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Bu yazımızda kullanıcı arabirimlerinin dikkat dağıtıcı virüsüne, context-shifting’e ve arabirimlerimizde bunu önlemenin yollarına değinmek istedik.


Context-shifting nedir?

Context-shifting (bağlam değişimi) kavramını ansiklopedik bir tanım yerine bir örnekle açıklamak en verimli yol olacak sanırım. Bir arkadaşınızla sohbet ederken başka bir arkadaşınızın birden, sizi umursamadan size başka şeyler söylediğini; siz iş yerinizde bir görev üzerinde çalışırken daha elinizdeki görev bitmeden size yeni görevler atandığını ya da bir web sitesinde makale okurken birden karşınıza çıkan reklam ya da abonelik pencerelerini düşünün. Her biri odağınızı dağıtacak, kısa bir süre için bile olsa o sırada zihninizde olan şeylerin bir anda uçup gitmesine neden olacak ve verimliliğinizi azaltacaktır ve bu gayet “normal”. Çünkü beynimiz, art arda gelen bu taleplerin hepsini karşılayacak şekilde tasarlanmadı.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz