Makaleler

“Custom Channel Groupings” neden önemlidir?

İnsanların sitenize nereden geldiklerini anlamada Google Analytics'in kendi gruplamalarının yanı sıra, "özelleştirilmiş" kanallara da ihtiyaç duyuyoruz. Peki bunları en verimli şekilde nasıl kullanabiliriz?

Can Taner 04 Eylül 2015

Türkçesini bulamadığım, kendim çevirdiğimde de pek lezzetli bir çeviriye mazhar olmayan (özelleştirilmiş edinim kanalı gruplamaları – tanrım sana geliyorum) “Custom Channel Grouping” özelliğine aslında kısaca “Hayat kurtaran küçük şeyler” yazı dizisinin 2. bölümünde kısaca  değinmiştik. Ancak bu özelliğin önemini vurgulayabilmek ve biraz daha detaylı anlatabilmek için ayrıca değinilmeyi hakettiğini düşünerek bu yazıya başlıyorum. Afiyet olsun…

Öncelikle işin “custom” kısmını şimdilik bir kenara bırakırsak “channel grouping” denilen nane aslında kısaca insanların sitenize hangi kaynaktan, hangi yolla geldiğini belirtmeye yarayan kümeleştirmeyi ihva eder. Bu kümeler yani gruplar belirli kuralları sağladıklarında o kurallara göre gelen trafiğin sınıflandırılmasıyla oluşur. Siz herhangi bir ayar yapmadan önce, Google Analytics ham haliyle trafiği belirli ana gruplara ayırır; direkt, organik arama, ücretli, sosyal ağlar, email, referral(yönlendirme), ücretli arama, diğer reklamlar, Display. Bu gruplandırmanın adı da “Default Channel grouping” olarak geçer. Bu gruplandırmaları Google’ın neye göre yaptığını şuradan teknik detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et