Makaleler

Deneyimsel kimlik mi? O da ne?

Deneyimsel marka kimliği, markaların, marka deneyimlerinin tüm yönleriyle tüketicilerle duyusal etkileşimlerini yaratmalarını ve harekete geçirmelerini, dolayısıyla da tercihlerini duygusal olarak etkilemelerini ve marka algılarını aktif olarak şekillendirmelerini sağlayan süreçtir. Peki bunlar markanın tüketicinin zihninde yarattığı algı konusunda ne kadar belirleyici?

Berk Bayri 14 Temmuz 2015

Deneyimsel kimlik, markaların, marka deneyimlerinin tüm yönleriyle tüketicilerle duyusal etkileşimlerini yaratmalarını ve harekete geçirmelerini, dolayısıyla da tercihlerini duygusal olarak etkilemelerini ve marka algılarını aktif olarak şekillendirmelerini sağlayan süreçtir.

Tutarlı bir marka algısı için yapılan kapsamlı ve çoğu zaman dudak uçuklatacak kadar yüksek maliyetli çalışmaları zorlu bir sınav bekliyor: tüketicinin deneyimi. Harika bir görsel kimlik çalışması, yoğun halkla ilişkiler faaliyetleri, zengin ürün yelpazesi, sosyal medyada onlarca kıvrak manevra ve bazen çok daha fazlası… Bunlar markanın tüketicinin zihninde yarattığı algı konusunda ne kadar belirleyici?

Gelin, deneyimsel kimlik kavramının ne anlama geldiğini ele alırken, markanın ürün ve hizmetleriyle kullanıcıya sunduğu deneyimin önemine göz atalım. Hatta işimizi kolaylaştırmak için tanıdık bir metafora başvuralım ve marka ile tüketicisi arasındaki bağı, birbirinden hoşlanan iki insan üzerinden aktaralım.


Her marka, tüketicisiyle kuvvetli ve uzun sürelere uzanan bir bağ oluşturmayı, bu bağın zaman içinde güçlenmesini ve sağlam temeller atarak yayılmasını ister. Markayı ve tüketicisini birbirinden hoşlanan ve bir araya gelmek isteyen iki insan olarak örneklendirirken, bildiğimiz ya da bildiğimizi düşündüğümüz terimleri bu bağlamda inceleyelim.

Tüketici biz olalım, marka ise hoşlandığımız insan olsun.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et