Makaleler

Dikkat! Kaygan kullanıcı deneyimi!

2015 yılının kullanıcı deneyimi tasarımı trendlerini incelediğimizde, Frog Design’ın yaratıcı yönetmeni Jake Zukowski’nin ortaya attığı yeni bir kavram dikkatimizi çekiyor: Kaygan Kullanıcı Deneyimi (UX). Nam-ı diğer Slippy UX. Peki, bunun Sticky UX yaklaşımından farkı ne? Gelin, Slippy UX’in hangi alanlarda kullanılabileceğini ya da Nesnelerin İnterneti ile nasıl ilişkilendirilebileceğini beraber inceleyelim.

Berk Bayri 04 Aralık 2015

2015 yılının kullanıcı deneyimi tasarımı trendlerini incelediğimizde, Frog Design’ın yaratıcı yönetmeni Jake Zukowski’nin ortaya attığı yeni bir kavram dikkatimizi çekiyor: Kaygan UX. Nam-ı diğer Slippy UX. Nesnelerin İnterneti’nin yaygınlaşmasıyla, kullanıcı deneyimi tasarımı ihtiyaçları da evrimleşiyor ve kullanıcının içinde bulunduğu duruma odaklanmasına izin veren bir kullanıcı deneyimi tasarımı ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Peki bunun Sticky UX yaklaşımından farkı ne? Gelin, Slippy UX’in hangi alanlarda kullanılabileceğini ya da Nesnelerin İnterneti ile nasıl ilişkilendirilebileceğini beraber inceleyelim.

Sticky (yapışkan) UX’in ne olduğunu hatırlayalım.

Sticky UX terimi, çoğu şirketin dijital ürünleri için hayal ettikleri deneyimi tasvir ediyor:

Ürünlerimiz ya da web sitelerimiz o kadar ilgi çekici ve aksiyona geçmeyi tetikleyici olsun ki, kullanıcılarımız bolca zaman geçirebilsin.

Çünkü kullanıcılar bir web sitesinde ne kadar çok zaman geçirirlerse, bir müşteriye dönüşme olasılıkları o kadar artar. Bir müşteriye dönüşmeseler bile, yaşadıkları deneyim hatırlarında kalır; böylece siteyi yeniden ziyaret edebilirler, onun hakkında konuşabilir ya da onu bir başkasına önerebilirler. Yıllar içinde Gamification (oyunlaştırma) gibi birçok yaklaşımın türemesi, bunun ne denli kuvvetli bir istek olduğunu gösteriyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz