Makaleler

Beklenmedik dönüşüm kaynağı: Facebook grupları

Facebook haber kaynağı algoritmasını değiştirir değiştirmez birçok marka için erişim büyük bir problem olmaya başladı. Ancak pek çok markanın atladığı, aslında mükemmel bir dönüşüm ve iletişim kaynağı olan gruplar bir köşede bekliyordu. Öznur Doğan bu keşfedilmemiş alanı SHERPA Blog için yazdı.

Öznur Doğan 10 Haziran 2019
facebook-gruplar-donusum-kaynagi

Artık neredeyse her ay algoritma değişikliklerine dair bilgiler alıyoruz. Google algoritma değiştiriyor, Facebook algoritma değiştiriyor, Instagram algoritma değiştiriyor. Bu algoritma değişimlerinden sonra büyük bir kızgınlık doğuyor çünkü hem kullanıcı hem de marka tarafında bir anda kaos yaşanıyor. Marka genellikle algoritmanın girdabında kaybolup gerilere doğru gidiyor, kullanıcı ise bazen sıralı görüntülemeyi (Twitter’da aşina olduğumuz, timeline düzenini) kaybediyor bazen de gördüğü paylaşımları tekrar tekrar görüyor.

Geçtiğimiz yıl Facebook özellikle yayıncılar için büyük darbe denilebilecek bir algoritma değişikliğine gitti ve en basit anlatımıyla şöyle dedi: Facebook eskiden arkadaşlarımızı görebildiğimiz, paylaşımlarını takip edebildiğimiz güzide bir yerdi. Ancak markalar o kadar çok işgal etti ki kullanıcılar ne akrabalarını ne arkadaşlarını görebilir oldu. O yüzden algoritmamızı değiştiriyoruz ve yakın çevrenizi ön plana çıkarıyoruz. Eğer bir marka ile sıklıkla iletişime geçtiyseniz tabii onu da göreceksiniz ancak geçmediyseniz takip ettiğiniz o sayfalara hoşça kalın demenin zamanı geldi.

Bu dönemde yayıncılar erişimlerinde büyük düşüşler gördü. %60 – %70 oranında erişim düşüklüğü yayıncıları farklı erişim yöntemlerine doğru itti. İlk olarak akla gelen erişim yöntemi Facebook Story özelliği oldu. Daha önce orta yaşlı akrabalarımızın yavaşça keşfetmeye başladığı alandan bir anda markalar çıkar oldu. Hemen ardından reklam bütçeleri arttı. Çünkü bu büyük okyanusta kullanıcıya erişebilmek için Facebook markaları / yayıncıları reklama mecbur hale getirdi. Ancak pek çok markanın atladığı, aslında mükemmel bir dönüşüm ve iletişim kaynağı olan gruplar bir köşede bekliyordu.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir