Makaleler

Dönüşüm optimizasyonu “aslında” nedir?

Son yılların moda terimlerinden biri olan dönüşüm optimizasyonu, geçtiğimiz yıllar içinde bu alanda faaliyet gösteren servislerin de artışıyla birlikte dijital pazarda yer alan aktörlerin iş listelerine üst sıralardan giriş yaptı. Artan ilginin arama sonuçlarına yansımasıyla birlikte, arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanları gibi birçok profesyonel de, bu anahtar kelimenin yükselişinden doğacak ticari fırsatları kaçırmadı. Peki, dönüşüm optimizasyonu "aslında" nedir?

Alper Gökalp 10 Şubat 2016

Son yılların moda terimlerinden biri olan dönüşüm optimizasyonu, geçtiğimiz yıllar içinde bu alanda faaliyet gösteren servislerin de artışıyla birlikte dijital pazarda yer alan aktörlerin iş listelerine üst sıralardan giriş yaptı. Artan ilginin arama sonuçlarına yansımasıyla birlikte, arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanları gibi birçok profesyonel de, bu anahtar kelimenin yükselişinden doğacak ticari fırsatları kaçırmadı. Örneğin Google’da “dönüşüm optimizasyonu” terimini arattığınızda ilk karşınıza çıkan sonuçlara bakarak, SEO uzmanlarının bu konuda da uzman olduklarından emin olabilirsiniz.

Peki, aslında gerçekten öyle mi? Dönüşüm optimizasyonu aslında nedir?

Neden olmasın? SEO uzmanları da dönüşümü hedeflemiyor mu?” diyebilirsiniz, “Sonuç olarak ikisi de optimizasyon değil mi?”. Eğer bu şekilde düşünüyorsanız hatalısınız çünkü SEO, tümüyle ilgili arama motorlarının sonuçları gösterirken kullandığı algoritmik kriterlere dayanan bir disiplinken; dönüşüm optimizasyonu (CRO), dönüşüm akışınızı içerik, arayüz, kullanılabilirlik gibi farklı açılardan değerlendirebilmeyi gerektirir. Yani, iyi bir dönüşüm optimizasyonu çalışması için kantitatif verilerle yetinemezsiniz; mutlaka kullanıcı davranışlarına dair ipuçları verecek kalitatif veriler toplamanız gerekir. Zira ne olduğunu bilmek yetmez, neden olduğunu çözmek gerekir.

İki disiplin arasındaki en temel fark da işte tam burada su yüzüne çıkar: Dönüşüm optimizasyonu, web sitenizi bir-iki yazılım için değil; binlerce, hatta milyonlarca farklı insan için daha ilgi çekici hale getirmek için yapılan ölçüm ve uygulamalar bütünüdür. Dolayısıyla, SEO konusundaki yetkinliğin CRO alanında sağlayacağı fayda sınırlıdır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et