EbitDA 101: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

EbitDA 101: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Olur da birisi “EbitDA’n kaç?” diye sorarsa boncuk boncuk terlememek için bu yazımıza mutlaka göz atmalısın.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • İsmail

  Merhaba,

  EbitDa formülünü “EbitDA: Operasyonel kar + Yıpranma giderleri + Amortisman giderleri + Vergiler + Faizler” olarak ifade ettiniz.

  Örneğin EbitDA’sını hesaplarken vergi tutarı olan 50.000’TL yi neden eklemediniz?

  İyi çalışmalar

  • Batuhan Ünal

   Merhaba İsmail bey, çok önemli bir noktayı yakalamışsınız. Belirttiğiniz üzere formülde vergi ve faiz harcamaları eklenmeli. İlgiliniz için teşekkür ederiz.

 • berk turgay

  Selamlar, verdiginiz ornekte net gelir 45.000 degil 55.000 tl dir. Ayrica EbitDA 200.000 degil 145.000 tl dir. Buna ilave EbitDa; perasyonel kara, Yipranma ve Amortisman giderlerinin eklenmesiyle bulunmalidir. Yani 200.000 degil, 145.000 olmalidir. Ya da net gelire Yıpranma giderleri + Amortisman giderleri + Vergiler + Faizler in eklenmesiyle ancak faizler ve vergiler hesaba dahil edilebilir. Aksi taktirde sizin yukarida heapladiginiz gibi sanki EbitDa 200.000 tl gibi cikar. Altinda 145.000 olarak duzeltmissiniz, ancak bir yazdiginiz diger yazdiginizla uygun degil. Neden bu kadar hata var anlamadim, yzi guzel baslamisti halbuki. Bir de amortismani 5000 tl alirken bir hesap yaptiniz mi, yoksa tahmin mi. 15 yil icin 30.000 tl yipranma tamam. Amortismana da yukarida bir aciklama verirken bir yorum getirmissiniz, ama bu tahmin olmali sanirim. Bence siz bu ornegi bir daha aciklayin, aksi taktirde DAMGH adina gercekten kotu bir imaj.. Saygilarimla

  • Yakup Bayrak

   Berk Bey merhaba. Öncelikle detaylı geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Dikkat çektiğiniz noktalarda gerekli iyileştirmeleri tamamladık. Yazım hatalarımızın yanı sıra, yazının tamamını tekrar gözden geçirdiğimizde akışın çok yumuşak olmadığını fark ettik. Bunu telafi etmek adına bir EBitDA yazısı daha hazırlamayı kararlaştırdık. Yapıcı eleştirileriniz için de tekrar teşekkür ederiz. (Amortisman konusunda da bir varsayımdan yola çıktık, doğrudur.)

 • oktay tengirşenk

  Bu yıl olduğu gibi, yıl sonunda büyük miktarda kur farkları kayda almak alınmak zorunda kalınırsa, bunun EBITDA hesaplamasına, olumlu ve olumsuz ne gibi etkileri olur?

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“Kaleci-oyuncu” olmalı mı? Tasarımcı kod yazmalı mı? yakup-bayrak-tasarimci-kod-yazabilmeli

“Kaleci-oyuncu” olmalı mı? Tasarımcı kod yazmalı mı?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Digitalzone 2017 Notları – 1. Gün

Digitalzone 2017 Notları – 1. Gün

Gizle