Ekran tasarımında ihmal edilen bir konu: Değişim körlüğü

Ekran tasarımında ihmal edilen bir konu: Değişim körlüğü

Ekran tasarımında dikkat edilmesi gereken pek çok konu var. Kullanıcıların tasarımlarınızı kullanırken kendilerinden beklenen performansı gösterebilmeleri ve kullanımlarından memnuniyet duyabilmeleri açısından, tasarım esnasında ince eleyip sık dokumak şart. Bugün bahsedeceğim konu, maalesef sıklıkla ihmal edilen, dikkate alınmayan veya pek fazla bilgi sahibi olunmayan konulardan birisi: Değişim körlüğü (Change blindness).

İnsanın görme duyusunun diğer tüm duyulardan daha baskın bir özelliğe sahip olduğunu biliyoruz. İnsan beyninin neredeyse yarısının sahip olduğu kaynaklar görme eylemine ve gördüklerini yorumlamaya ayrılıyor. Ancak gözümüzün fiziksel olarak algıladığı görseller hikayenin sadece bir parçasını oluşturuyor. Beynimize gelen her türlü görsellere yönelik sinyaller beynimiz tarafından değiştiriliyor ve yorumlanıyor. Bu açıdan bakıldığında da aslında gören gözümüz değil, bir anlamda beynimiz.

Şöyle ki, etrafınıza bakınarak yolda yürüdüğünüzü düşünün. Gözleriniz beyninize devamlı olarak bilgiler gönderiyor ve beyniniz oralarda ne olup bittiğini size haber veriyor. Ancak gerçek şu ki, beyninizin ürettikleri sadece ve tamamen gözlerinizin gördüklerinden oluşmuyor. Beyniniz düzenli olarak gördüğünüz her şeyi yorumlayarak ortaya bir sonuç çıkarıyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
  • Avatar
    Sıvı Dolum Makinasi

    Değişim şart ben ayda en az bir kez sitemi değiştiriyorum.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Bir portakal nasıl paylaşılır?

Bir portakal nasıl paylaşılır?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Müşteri deneyimi yolculuğunun kilometre taşları

Müşteri deneyimi yolculuğunun kilometre taşları

Gizle