Makaleler

Erişilebilirlik için hızlı çözümler

Erişilebilirlik kurallarına uyum sağlamak çok zor gözükebilir. Ancak yalnızca 5 basit sorunu çözerek, sitenizin erişimine dair son derece fark yaratan sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Selen Şentürk 08 Mayıs 2015

Erişilebilirlik kurallarına uyum sağlamak çok zor gözükebilir. Ancak yalnızca 5 basit sorunu çözerek, sitenizin erişimine dair son derece fark yaratan sonuçlara ulaşabilirsiniz.

80/20 kuralı olarak da bilinen Pareto ilkesine göre birçok olayda ortaya çıkan sonuçların %80’i yalnızca %20’ye karşılık gelen sebeplerden ileri geliyor. Bu durum, meydana gelen sorunların büyük bir kısmının az sayıda etkenden ileri geldiği, erişilebilirlik için de geçerlidir. Peki bu etkenler nelerdir? Sübjektif bir soru olsa da, cevaben ilk 5 etkeni sıralayabiliriz:

Yeterince tanımlanmayan görseller

Görselleri, görme engelli kullanıcılar ve arama motorları için tanımlayan alt öznitelikler olduğunu muhtemelen biliyorsunuz. Ancak bu alt özniteliklerin içeriği bazen sorun yaratabilmektedir.

Alt özniteliklerin arama motoru yerleştirmede sağladığı yararların farkına varan kişiler, bu öznitelikleri gereğinden fazla uzatan birçok anahtar sözcük yerleştirmeye kalkıyor.

Bütün içerik görselleri, gösterilen içeriğin ne olduğunu açık ve kısaca tanımlayan bir alt özniteliğe sahip olmalıdır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • SelenSenturk

    Selamlar, geri bildiriminiz için çok teşekkür ederiz. Bu yazının, Javascript kısmıyla alakalı maddesinde, bahsedilmek istenen, tek yolun JS olmaması, tek yolun JS olduğu ve JS çalıştıramayan bir kullanıcının erişebilirlik sorunları yaşayabileceği üstüneydi. İlettiğiniz linkteki bilgiler, içinde “hedeflenmiş kullanıcı deneyiminin” olmadığı kurgular için gayet güzel ve teknik detay barındıran bilgiler. Tekrardan teşekkür ederiz.

Keşfetmeye Devam Et