Erişilebilirlikte aria-label ve role kullanımı

Erişilebilirlikte aria-label ve role kullanımı

Erişilebilirlik, kullanıcı deneyiminin en önemli alanlarından bir tanesi. Bir arayüzün erişilebilirliğinin sağlanmasında, development sürecinde en önemli iş HTML’nin üzerine düşüyor. Çoğunlukla kullanılan ekran okuyucular için CSS veya JS’nin (bazı durumlar hariç) ne yaptığının çok bir önemi yok. Daha önce Erişilebilirlik için hızlı çözümler ve Erişim yoksa trafik de yok! yazılarımızda erişilebilirlikle ilgili çözümlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda, HTML tarafında erişilebilirlikle ilgili daha güvenilir ve daha sağlam bir çözüm olan aria-label ve role kullanımından bahsedeceğim.

Arayüz geliştirme süreci, tasarlanan deneyimin, doğru ve planlandığı şekilde kullanıcıya aktarıldığı esas noktadır. Bu yüzden tasarlanan bütün sürecin sonunda etrafınızda tırnaklarını yiyerek sizi izleyen bir kitleyle karşılaşmanız muhtemel. Bu kitleyi görsel olarak tatmin edecek düzeyde bir çalışma ortaya koysanız da arka planda, özellikle de erişilebilirlik konusunda sorunlar oluşabilir. Eğer ki geliştirme sürecinizde, erişilebilirlikle ilgili standartlara uygunluğu önemsemeden çalışıyorsanız, bu durum tasarımı da etkilemediğinden erişilebilirlik açısından ortaya çıkan kötü sonuçlar gözden kaçabilir. Tabii bunu kimse anlamaz. Eğer böyle bir şeye dikkat etmiyorsanız siz de anlamazsınız.

Bir geliştirici olarak bu konuda savunduğum şey her zaman, erişilebilirliğin sağlanmasında en önemli görevin geliştiricilerin üzerine düştüğüdür. Çünkü, bunun için ekstra bir tasarım gücü harcanmamış olsa bile, çok küçük hareketlerle insanların hayatını etkileyebilirsiniz. Bunun, kullanıcı için ne kadar değerli olduğunu da tahmin edebilirsiniz.

Erişilebilir bir arayüz yaratabilmek için en çok söylenen şey, her yerde yazı kullanmaktır. Bu birçok problemi çözer. Peki erişilebilirliğin merkezinde neden yazı vardır?
Çünkü yazılar çok yönlü kullanılabilir, yorumlanabilir ve dönüştürülebilirler. Başka dillere çevrilebilirler, yazılımlar tarafından anlaşılabilirler ve tabii ki insanlar tarafından da kolaylıkla anlaşılabilirler.

HTML içerisindeki elementler temelde iki değer alırlar: Biri Rolü, diğeriyse, Adı’dır. HTML5 ile yaygınlaşan semantik elementler (header, footer, article, sidebar, section, button, nav vs.) rollerle ilgili sıkıntıları çoğunlukla çözer. Yine de role=”” tanımlamarıyla genel elementlere (span, div, ul, li) de belirlenmiş rolleri tanımlayabilirsiniz. Ad kısmı ise en büyük sıkıntıdır ve çoğunlukla atlanır. Genel olarak bilinen tanımlamalar alt=”” kullanımı veya title=”” kullanımıdır. Ama bunlar bazen yeterli olmayabilir ve title etiketi günvenilir bir kullanım olarak görülmez.

Burada HTML5 ile hayatımıza giren ve çok daha güçlü tanımlayıcı ve yönlendirici olan 3 tane kullanımdan kısaca bahsetmeye çalışacağım.

 • aria-label kullanmı
 • aria-labelledby kullanımı
 • role kullanımı

aria-label kullanımı

aria-label, geçerli elementi string olarak tanımlamak için kullanılır.  Ekranda görünür olmayan metin etiketlerinin tanımlanmasında kullanılır.  Bu attribute her türlü HTML elemntinde kullanılabilir. Herhangi bir limiti yoktur. Sadece role=”” tanımlaması yapılmış elemanlar için değildir. Örnek vermek gerekirse, aşağıdaki gibi bir buton, ekran okuyucular için hiçbir şey ifade etmez. Buradan alınabilecek aksiyonla ilgili herhangi bir bilgi vermez.

Ancak aria-label ile kullanımlarında, bu button ile alınacak aksiyon bilgisi kullanıcıya verilmiş olur.

Eğer görünür yazı etiketleri varsa bunlar için aria-labeledby kullanılır. Firefox, Chrome ve Internet Explorer gibi büyük tarayıcıların hepsinde ve ekran okuyucuların tamamında aria attribute’leri desteklenmektedir.

aria- labelledby kullanımı

aria-labelledby da aria-label gibi geçerli elementi tanımlamak için kullanılır. Aria-label’dan farklı olarak ekranda görünür olan metinlerin tanımlanmasında da kullanılır.  Ekranda görünür olan metinlerde aria-label kullanılmaz.

aria-labelledby bileşenlerin, grupların veya onların label’ları arasındaki ilişkiyi kurmak için de kullanılır. Ekran okuyucular tipik olarak ekranda tab ile ilerlerler. Eğer bir label herhangi bir input alanıyla ilişkilendirilmemişse,  ekran okuyuclar bunu algılayamazlar. Aria-labelledby sadece form elementlerini değil diğer statik yazı alanlarını, başlıkları ve diğerlerini de kapsar.

Aria-labelledby ile ilgili detaylı örnekleri MDN(Mozilla Developer Network) inceleyebilirsiniz.

role kullanımı

Role, geçerli elementin o sırada görevli olduğu ve yapmakta oldu işi tanımlayan statik tanımlardır.

Ekran okuyucular için yukarıdaki durumda, bunun bir checkbox olduğunu ve bunun da işaretli olduğunu ifade eder.

Yukarıdaki gibi bir kullanım ekran okuyucular için herhangi bir anlam ifade etmez. Bu alanlar boş olarak değerlendirilir. Role’lerdeki bu görev tanımlamaları 4 kategoriye ayrılır. Bunlar:
Landmark: Geniş içerik alanları ve navigasyon için ekran okuyucular tarafından kullanılır. (Örn. <footer role=”contentinfo”>…</footer>)
Document: HTML içeirisinde div, span gibi genel elementler için yapısal roller eklenmesini sağlar. (Örn. <div role = “form”>…</div>)
Widget: Bu roller bağımsız kullanıcı ara birimi araçları veya daha büyük parçalar olarak hareket eden kalıpları tarif eder.(Örn. <div role=”tooltip”>…</div>, <div role=”alert”>…</div>)
Abstract: Abstract roller sadece tarayıcılar tarafından ve dokümanı düzenlemek için kullanılırlar. Ekran okuyucular tarafından kullanılmazlar ve ekstra erişilebilirlik özellikleri sağlamazlar.
Role tanımlamayla ilgili, daha anlaşılır olması için şu linkteki örneği inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Erişilebilirlikle ilgili standartlar, özellikle HTML5’ten sonra çok daha hızlı gelişti. Özellikle W3C standartlarında bu konuda çalışmalar hala devam ediyor. Özellikle aria attribute’lerinin kullanım alanları çok geniş. Burada belli başlı birkaç tanesinden bahsetmeye çalıştım. Sadece bunları kullanarak bile arayüzünüzün erişilebilirliğini önemli ölçüde geliştirebilirsiniz. Sarfettiğiniz efordan çok daha fazla kazanımlar elde edebilir, hazırladığınız arayüzlerde bu gibi basit düzenlemelerle, sadece görünen yüzüyle değil her yönüyle tüm kullanıcıları kapsayan bir deneyim hedefleyebilirsiniz.
Daha detaylı bilgi için başvurabileceğiniz bazı kaynaklar:
Google Web Accessibility
MDN(Mozilla Developer Network) Accessibility
W3C Aria ve role standartları

 • Sefa Can Demir
  Sefa Can Demir

  Malesef ülkemiz de bu gibi konulara önem veren insan sayısı az. Özellikle konu Html ve Css olunca herkes profesyonel oluyor. Fakat W3 standartlarından bir kaç soru yöneltildiğinde sessizlik beliriyor. Her alanı div etiketi ile tanımlayıp, rollere önem vermeyen ve diğer tanımlayıcı etiketlerden haberdar olmayan Front-End geliştiriciler ile doldu taştı sektör. Bu tür insanlar için bir Html sayfa istenilen doğrultuda çalışıyorsa nasıl çalıştığının bir önemi olmuyor. Evet ilerledikleri yöntem onları sonuca ulaştırıyor olabilir fakat bahsettiğiniz gibi erişebilirlik, kullanılabilirlik, site içi seo vb. bir çok alan da sorunlara yol açıyor. Örnek vermek gerekirse; Arama motorlarının örümceklerinin algoritmaları W3 standartların da tasarlanıyor. Dolayısıyla bir makaleyi veya özeti article etiketi içerisin de tanımlamak yerine div etiketi ile tanımlarsak bu alanı arama motorunun örümceğine yanlış tanımlamış oluyoruz. Bu nedenle de site içi seo konusun da çuvallamış oluyoruz. Sizler gibi bunun bilincin de olan insanlara ihtiyacımızın olduğunu düşünüyorum. Üstelik bu farkındalığı yaymak adına böyle makaleler üretmek ve bilgiyi paylaşmak için gösterdiğiniz çabayı görünce daha da duygulanıyorum. Sherpa ekibine ve bu makale sayesin de içimi umutla dolduran size çok teşekkür ediyorum.

  • Fatih Akgöze
   Fatih Akgöze

   Okuduğunuz için teşekkürler. Erişilebilirlik konusundaki bilinçlenme her geçen gün daha da artıyor. Son zamanlarda yazılımcılar tarafından düzenlenen etkinliklerde de yer bulmaya başladı ve bu konudaki farkındalık gitgide artıyor. Umarız erişilebilirlik standartları yazılım geliştirme süreçlerinde çok daha fazla önemsenir. Bu standartlarların dikkate alınmaması, engelli bireyler için çevrimiçi dünyasının sağladığı fırsat eşitliğinin önündeki en büyük engel.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Güven veren tasarım nasıl yaratılır?

Güven veren tasarım nasıl yaratılır?

Gizle