Makaleler

Finans dünyasında deneyim tasarımı

Basit gözüken hataların kullanıcıların hayatına mal olabildiği finans dünyasında iyi bir deneyim nasıl tasarlanabilir?

Burcu Akpunar Tayiz 07 Ocak 2022

Sizlere hiç kimsenin kolay olduğunu söyleyemeyeceği ama bir hayli ilgi çekici bir dünyanın kapılarını aralamak istiyorum. Basit olan en iyisidir ya da kullanıcılar için en kolay olanını yap gibi genel geçer kullanıcı deneyimi mottolarının çoğu zaman farklı açılardan ele alındığı bir dünya: Finans. 

Kullanıcı deneyimi profesyonellerinin temel amacının bir ürünü geliştirmek veya iyileştirmek için stratejik tasarımlar yaparak, hedef kitleye baştan sona kadar mümkün olan en iyi deneyimi yaşatmak olduğunu söyleyebiliriz. Ama benim gibi finans alanında bu işin hakkını vermeye çalışan arkadaşlarım bilirler ki, çıtayı en yükseğe çıkarmanız gereken nitelik “sorun çözücülük”tür. Unutmamak gerekir ki, finans dünyasında uygulamaların kullanımını kolay hale getirmek, kullanıcıların hatalarının paraya mal olmasına neden olmayacak kadar ya da finansal okur-yazarlığı destekleyecek kadar kolay ile sınırlıdır. Belki haberdar olanlarınız vardır; 2020 yılında Amerika’da genç bir trader Robinhood uygulamasında yüklü miktarda zarar ettiğini düşünüp arkasında şu notu bırakarak intihar etti.

Ne yaptığım hakkında hiçbir fikrim yok. Eğitimsiz ve genç bir yatırımcı olarak bana bu kadar zahmetsizce bu kadar çok para ticareti yapma gücünün neden verildiğini merak ediyorum.

Merak edenler için vakanın açıklandığı linki, makalenin sonundaki Kaynaklar bölümünde bulabilirsiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • bch al

    Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Senin İçin Öneriyoruz