Makaleler

Akış şeması (Flowchart) nasıl çizilir?

Akış şeması çizmek, işinizin başlangıç ve bitiş noktası arasındaki eksikleri fark etmek ya da daha iyi hale getirmek için başvurulacak en uygun yöntemlerden birisi. Peki akış şeması çizerken dikkat etmeniz gereken noktalar neler?

Orkun Duyar 17 Haziran 2016

Akış şeması (flowchart) çizmek, işinizin başlangıç ve bitiş noktası arasındaki eksikleri fark etmek ya da daha iyi hale getirmek için başvurulacak en uygun yöntemlerden birisi. Bu yazıda küçük ipuçlarıyla kolay ve anlaşılabilir akış şemaları çizmenize yardımcı olmaya çalışacağız; ancak ipuçlarına geçmeden önce akış şemasının ne olduğuna ve sembollerin en anlam ifade ettiğine bir göz atmanızda fayda var.

Öncelikle, neden akış şeması?

Akış şeması çizmeye başlamadan önce sorulması gereken ilk şey, neden bir akış şemasına ihtiyaç duyulduğudur. Bu sorunun cevabı, üzerinde çalıştığınız süreci başkasına anlatmak, süreci daha iyi anlamak ya da eksiklikleri fark etmek olabilir. Cevap ne olursa olsun, neden akış şeması çizmeniz gerektiğine cevap verebiliyorsanız, anlaşılabilir ve basit bir akış şeması çizmeye başlıyorsunuzdur.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz