Makaleler

Gerçekten işe yarayan e-posta pazarlama: Drip Marketing

Hayatımıza yavaş yavaş yeni bir terim daha giriyor: Drip Marketing. E-posta ile dijital pazarlama yaparken, potansiyel müşterilerinizi, satış süreçlerinizin içerisine doğru zamanda çekmeyi, otomasyonla desteklenmiş mesaj gönderimleri aracılığıyla mümkün kılmak istiyorsanız, bu yazıya ve içerdiği referans bağlantılara göz atmanızı öneririm.

Yakup Bayrak 16 Mart 2015

Evet, ne yazık ki hayatımıza yavaş yavaş yeni bir terim daha giriyor: Drip Marketing. E-posta ile dijital pazarlama yaparken, potansiyel müşterilerinizi, satış süreçlerinizin içerisine doğru zamanda çekmeyi, otomasyonla desteklenmiş mesaj gönderimleri aracılığıyla mümkün kılmak istiyorsanız, bu yazıya ve içerdiği referans bağlantılara göz atmanızı öneririm.

DAM SS çatısı altında proje yönetimi için kullandığımız bir dizi SaaS’ı birbirine bağlarken sıkça ve çok severek kullandığımız Zapier‘in blog’unda, Drip Marketing ile ilgili yazılanları okurken kendimden geçip, bağlantılar arasında kaybolduğum an durup kendime, “Burada zehir gibi bilgiler var. Neden bunları SHERPA Blog’da yazmıyoruz?” diye sormamla başlayan bu serüven, Drip Marketing’in içeriğinde yer alan dipsiz bilgi dağarcığı sebebiyle, tek bir yazıda derlenebilecek gibi gözükmüyor. Bu sebeple, bu ilk yazıyı, kavramsal seviyede tutup, ikinci ve üçüncü yazılarda uygulamalı olarak Drip Marketing örnekleri vermenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Drip Marketing’i farklı farklı isimlerle ananlar var. Bazıları onu otomasyona bağlanmış e-posta pazarlama kampanyaları, bazıları e-posta yaşam döngüleri, bazıları da otomatik-yanıtlayıcılar ya da pazarlama otomasyon aracı olarak tanımlıyorlar. Tüm tanımlar aynı kapıya çıkıyor: bir takvime veya şarta bağlı gönderilen etkileşim amaçlı e-postalar.

Eklemekte fayda var, Drip Marketing her ne kadar çoğunlukla e-posta pazarlaması ile ilişkilendirilse de aslında sadece e-posta gönderimi ile de gerçekleşmiyor. Kavramı biraz daha üst telden çalarak, Drip Campaigns olarak konumlandırırsak, birebir pazarlamada kullanılan mektup gönderimi, müşteri ilişkileri birimi yönetimindeki bir Call Center telefonla yapılan dış aramalar ve daha nice 1e1 pazarlama aracının da Drip Campaigns araç setine dahil olabileceğini söyleyebiliriz. Ben, yazının sonsuza gitmemesi ve tabi ki odağımız da dijital dünya olduğu için çerçevemizi e-posta üzerinden yürütülen Drip Marketing ile limitleyeceğim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Keşfetmeye Devam Et