Makaleler

Gerilla testler: Düşük bütçeli kullanıcı araştırmaları

Kullanıcı alışkanlıklarını ve sitenin kullanılabilirliğini ölçerken bütçeyi veya proje planını zorlamadan önemli bilgiler toplamak için kullanabileceğiniz faydalı gerilla test yöntemlerinden bazılarına gelin birlikte göz atalım.

Selen Şentürk 30 Ocak 2017

Kullanıcı deneyimi (UX) alanında yapılan birçok analiz, bir web sitesinin kullanılabilirliğini ölçebileceğiniz yöntemleri barındırır. Bu tip analizler ve rakiplerinizin sitesiyle yapacağınız karşılaştırmalar, kullanıcı deneyimi tasarımcısının, sitenin mevcut durumunu anlamasına yardımcı olur. Böylece ekip sorunlu bölgeleri tespit edebilir ve iyileştirme önerilerini geliştirebilir.

Neyin yanlış olduğunu bilmediğinizde bir şeyi düzeltmek veya iyileştirmek de imkansızdır. Kötü performans gösteren otomobilinizi servise götürdüğünüzü ve servisin de herhangi bir teşhis veya test yapmadan “sorunu düzelttik” dediğini düşünün. Otomobilinizle alakalı birçok değişiklik yapmış olmaları, problemin kaynağını tespit ettikleri anlamına gelmeyecektir. Bu, gerçek kullanıcıları tanımadan ve sitede yaşadıkları sorunları tanımlamadan, bir siteyi yeniden tasarlamaya çalışmaya benzer.

Zaman ve bütçe bahanesiyle kalitatif veya kantitatif testler çok tercih edilmez. Sınırlı zaman ve küçük bir bütçeyle çalışırken bu değerli bilgileri elde etmenin aslında birçok yolu var. Gerilla testi de bunlardan biridir.

Kullanıcı alışkanlıklarını ve sitenin kullanılabilirliğini ölçerken bütçeyi veya proje planını zorlamadan önemli bilgiler toplamak için kullanılabileceğiniz faydalı gerilla test yöntemlerinden bazılarına gelin birlikte göz atalım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz