Makaleler

Gmail’de Birincil Posta Olmak

2012 yılında aylık aktif kullanıcı sayısını resmi yollardan ilan eden Gmail, o gün ilk defa ezeli rakibi Hotmail’in önüne geçmiş oldu. Gmail’in haklı galibiyetinin sırrı; e-posta deneyimini baştan tanımladığı bir sürü yenilikte, okuma ve yazma alışkanlıklarımızı değiştirmesinde saklı. Nasıl mı? Buyrun yazımıza...

Sinan Özdemir 15 Nisan 2015

2012 yılında aylık aktif kullanıcı sayısını resmi yollardan ilan eden Gmail, o gün ilk defa ezeli rakibi Hotmail’in önüne geçmiş oldu. Gmail’in haklı galibiyetinin sırrı; e-posta deneyimini baştan tanımladığı bir sürü yenilikte, okuma ve yazma alışkanlıklarımızı değiştirmesinde saklı. Nasıl mı?

Google destekli bilgi birikimini, kullanıcı merkezli yorumlayabilen Gmail, e-postaların salt cümlelerden oluşmadığını erken fark etti.E-postalarımız, doküman, resim, video içeriyordu. Yapılacak işler, planlanan toplantılar e-posta ile geliyordu. Onları silmiyorduk. Arşivliyor ve sonra tekrardan ulaşmak üzere saklıyorduk. Hatırlamamız gereken şeyleri kendimize postalıyorduk. Organize olmaya, daha fazla depolama alanına, daha az programa ihtiyaç duyar olmuştuk. Bunlar ve bunun gibi bir sürü nedenle Gmail’e bağlanmıştık.

Küçüklüğünüzde sizi büyüten bir bakıcınız oldu mu? Ya da evde çalışan bir yardımcınız var mı? Birilerinin sizin yerinize eşyalarınızı toplaması bazen çok güzel bir duygudur. Ne zaman ki aradığınızı istediğiniz yerde bulamazsınız o zaman çılgına dönersiniz. Tıpkı 2 yıl önce sıcak bir yaz sabahı, yataktan kalkıp e-postalarımıza bakmaya gittiğimizde karşılaştığımız tablo gibi. Postalarınızı bir türlü organize edemediğiniz için onlar üzerindeki hakimiyetinizi de kaybetmiştiniz. Gmail, siz e-posta okuduğunuz zaman hayatta kalabileceğini biliyordu. Sosyal ağ bildirimleri, reklam postaları, güncelleme duyuruları ortalığı o kadar çok dağıtmıştı ki, bir türlü aradığınızı bulamıyor, bir sürü postayı okumadan siliyor, e-posta adresinizi paylaşmaktan korkar olmuştunuz. O duruma el koydu ve size bir yöntem gösterdi. Şimdi postalarınız üzerindeki hakimiyetinizi geri kazanma vakti.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et