Google Analytics Premium yılda 150bin USD eder mi?

Google Analytics Premium yılda 150bin USD eder mi?

Şüphesiz, Google Analytics dünya üzerindeki en popüler dijital veri analiz yazılımı. Bugün (Builtwith.com verilerine göre) Internet genelindeki tüm web sitelerinin %58’e yakını, Google Analytics kullanıyor. Bu devasa pazar payının, üzerinde konsensus kurulabilecek birçok mantıklı rasyoneli olsa da 0 TL’lik kullanım bedeli açık ara en çok dile getirileni diyebiliriz. Peki ya Google Analytics Premium? İşte bu yazıda, Google Analytics’in “ücretli kuzeni” GAP’ı kimler ve neden kullanmalı sorularına yanıt arıyoruz.

Google Analytics Premium çanları ne zaman çalmaya başlar?

1. “Verilerim yeterince taze değil!”

Tazelik göreceli bir kavram. Eğer web sitesi veya mobil uygulama, dijital varlığınızın analitik verilerini çok hızlı bir şekilde değerlendirmek ve kararlarınızı yine çok hızlı bir şekilde güncellemek niyetindeyseniz, bilin ki Google Analytics yakında sizin için yetersiz olacaktır. Şöyle bir örnek vereyim; standart GA kullanan bir içerik ya da e-ticaret siteniz varsa, pageview ya da click datanızın ortalama değerlere göre, raporlarınıza yansıması 24-48 saati bulabilmektedir. Her ne kadar Realtime Data ile kullanıcı ziyaretlerine dair verileri anlık olarak görüntüleyebilseniz de bu verilerin raporlarınıza yansıması ne yazık ki GA Premium’daki gibi 1-4 saat arasında gerçekleşmemektedir. Özellikle gün içerisinde optimizasyon hamleleri gerçekleştirmek veya hızla değişen gündeme bağlı kalarak reklam yayınladığınız alanlarda dönüşümü tetikleyici hamleler yapmak arzusundaysanız, GA Premium çanları sizin için çalıyor demektir.

2. “Örneklemlerin değil, tüm kullanıcı verisinin analizini yapmak istiyorum.”

Belki en çok duyduğumuz GA şikayeti “Neden örneklemlerle yetinmek durumundayız. Kullanıcıların tüm verilerini neden analiz edemiyoruz?” dur. Cevabı basit: Google Analytics ücretsiz bir yazılım. Veri arttıkça, veriyi işlemek için gerekli yazılım ve donanım maliyetleri de artıyor. Bugün Google bile, “o kadar ücretsiz” değil. Eğer analiz etmek istediğiniz tarih aralığı içerisindeki oturum sayısı 500.000’in üzerinde ve/ya analizlerinizi gerçekleştirirken Advanced Segments, Table Filters, Secondary Dimensions gibi veriyi segmente eden işlemler yürütüyorsanız, Google Analytics örneklem almaya ve analizleri bu örneklemlere bağlı sunmaya başlar.

İşte sırf bu yüzden, her bir byte verinin önemli olduğu yüklü trafik yönetici e-ticaret ve içerik siteleri için Google Analytics’in örnekleme yöntemiyle çalışması ne yazık ki Google Analytics Premium’a geçme zorunluluğu için önemli bir işarettir.

3. ”Google Analytics ücretsiz bir araç ve bizim BT Yönetimi SLA’siz yazılımları kullanmamıza izin vermiyor.”

Aslında BT yöneticileriniz bir bakıma haklı 🙂 Google Analytics standart paketinde, herhangi bir Service Level Agreement sözü vermiyor. GAP’ta ise raporlama ve veri toplama için %99 uptime garantisi ile toplanan tüm veriyi 4 saat içerisinde işleyeceğine dair %98 garanti veriyor. Bu süreyi de 1 saat ortalamada tutmayı başarabiliyor. Bu SLA paketi içerisinde

 • GAP için kurulum desteği,
 • Firmanıza özel müşteri ilişkileri yönetimi,
 • Eğitim,
 • Telefon ve e-posta ile teknik destek,
 • 7/24 acil raporlama desteği sunuyor.

Standart, yani ücretsiz Google Analytics versiyonunda yukarıdakilerin hiçbiri yer almıyor.

4. “Google Analytics’i özelleştirirken, 20 Custom Dimension & Metric ile kendimi limitlendirilmiş hissediyorum.”

Google Analytics’i ileri seviyede kullanan tüm analistler, Custom Dimension ve Metric sayısının 20 ile kısıtlı olmasından hayıflanırlar. GAP bu işi, tam 10 katı bir limit atayarak, 200 Custom Dimension ve Metric ile adeta uçuşa geçiriyor.

5. “Google Analytics entegrasyonlar konusunda yetersiz kalıyor.”

Google Analytics aslında 100lerce SaaS ile entegre olabiliyor. Ancak eğer ki DoubleClick Campaign Manager, Google BigQuery ve DoubleClick for Publishers entegrasyonları sizin için olmazsa olmaz ise, işte o zaman Google Analytics Premium için bütçe arayışına girmenizde fayda var.

İyi, güzel de; yılda 150bin USD çok değil mi?

Bence çok 🙂 Ama ayda 1 milyon TL’ye yakın ticaret döndürdüğüm bir e-ticaret sitesi ya da reklam satışı yaptığım içerik sitesine sahip olsaydım, o zaman “Dur bir saniye, önce hesap kitap yapalım sonra karar verelim.” derdim. Peki ya rekabet? Yılda 150bin USD’den daha düşük bir maliyetle Google Analytics Premium’un sunduklarını sunan başka bir SaaS yok mu derseniz, “1e1 aynısı olmasa da var” diyebilirim. Bir sonraki yazımda da Google Analytics Premium rakiplerini inceleyerek, sizleri bu konuda bilgilendireceğim.

Peki ya sizce? Google Analytics Premium’a yılda 150bin USD vermeye değer mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 • hyturkyilmaz

  Harika bir yazı. Faydalı. O kadar parayı verince hala limitlere sahip olması bana hala saçma geliyor tabi. 😀 Piyasada Kissmetrix gibi bir yazılım da varken analiz için, sanki paralı sürüm için onu tercih ederim gibi geliyor bana.

  • Yakup Bayrak

   Hasan Yasin yazıyı faydalı bulmana çok sevindim 🙂 GAP’ın fiyatlama modelinde (belki yıllık ücret tutarının iletişimi yapmalarından ötürü) bir pahalılık algısı olduğu kesin. Kiss Metrics GAP’a göre çok daha makul fiyatlar sunuyor. Orası da kesin. Biz SHERPA olarak bu kadar yüklü SaaS maliyetlerine girmeden çözümler sunabilen kombinasyonlarla hareket etmenin en doğru yol olduğuna inanıyoruz. X için Kiss Metrics, Y için Hotjar, Z için MixPanel ve tamamını tek bir yerden gözlemlemek için Geckoboard vb. Yazının devamını da getireceğim ve orada da karşılaştırmalarda bulunmaya çalışacağım.

   • hyturkyilmaz

    Teşekkür ederim. Yazıda takipçilerinize veya müşterilerinize direkt olarak GAP’ı tavsiye ediyormuşsunuz gibi bir algı var sandım. Affedersiniz tabi. Takipteyim. 🙂

    • Yakup Bayrak

     Rica ederim ne demek… Yok yok, hiç öyle bir niyetimiz yok inan 🙂

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
İçerikte DIY videolarının önlenemez yükselişi

İçerikte DIY videolarının önlenemez yükselişi

Gizle