Makaleler

Google Analytics raporlarında domain ve subdomain’i aynı ekranda görebilmek

Google Analytics kullanarak hem sitenizi hem de alt alan adında duran blogunuzu aynı anda mı izlemek istiyorsunuz? Nasıl yapılacağını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Serhan Yazar 15 Temmuz 2015
Hem web sitesine hem de bir bloga sahip kişi veya şirketlerin, bu internet varlıklarını ölçümlerken yaşadıkları sorun, her iki siteyi aynı ekranda ölçümleyememektir. Örneğin, www.sirketadi.com şeklinde bir web siteniz olduğunu ve blog.sirketadi.com adresinden de işinizle ilgili bilgi birikiminizi paylaştığınızı varsayalım. Bu yöntem günümüzün en ilgi çeken pazarlama yöntemlerinden biri olan Inbound Marketing’in vazgeçilmezidir ve sıkça kullanılmaktadır.
 En basit şekilde, her iki web sitesinin anasayfasının da ‘/index.html’ olduğu durumlarda, böyle bir yapıyı aynı ekranda görebilmek için aynı Google Analytics (GA) Tracking ID ile takip etmek istediğinizde, karşınıza birleşik verilerden oluşan bir sonuç çıkar. Çünkü raporlarınızda her iki sayfa da tek bir sayfa gibi algılanır ve rapor ekranına sadece ‘/’ olarak işlenir. Aşağıdaki görselde bunu görebilirsiniz. Bu sebeple, ziyaretçinizin aslında www.sirketadi.com‘un anasayfasında mı yoksa blog.sirketadi.com‘un anasayfasında mı olduğunu anlayamazsınız.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz