Günümüz pazarlama senfonisinde “kakafoni” yapmak

Günümüz pazarlama senfonisinde “kakafoni” yapmak diversity-in-marketing-communications

Popülizm rüzgârlarının sert ettiği günümüz dünyasında, reklamcı ve pazarlama iletişimcileri her zamanki yanıtı daha güçlü duyuyor: “Halk böyle istiyor!”

“Gıcırtı yapmayalım”

Popülizmin doğasında olan ve gitgide daha da gür çıkan birbirine olabildiğine yakın sesler, diğer tüm sesleri bastırıyor… Dinlemek için dışarı çıktığınızda, bu seslerden başkası duyulamaz oluyor ve siz de koroya uymak zorunda hissediyorsunuz. En azından pazarlama yöneticilerinin çoğu böyle hissediyor.

Çünkü koro ortamında, kimse çatlak ya da duyulmayacak ses çıkarıp riske girmek istemiyor. Üç senede bir tüm ekiplerin değiştiği şirketlerde, kısa dönem bilanço başarısı uzun dönem hedeflerin önüne geçiyor. Kim meyvesini başkasının toplayacağı ağacı dikmek ister ki? Bunların hepsi son derece doğal ve insani durumlar. Ancak çözümü bu yazının değil, bir İK yazısının konusu. Benim dikkat çekmek istediğim nokta bu durumun markalara yansımaları ve çözüm için bir metot önerisi.

Çok seslilik, aynı enstrümanı “çoklamak” mı demektir?

Tüm bu marka-tüketici geri beslemesinde markaları ve reklamları ciddi bir tehlike bekliyor: İletişimlerin metalaşması. Bunun sonucundaki tehlike ise, rekabetçi farkın ve markalara daha fazla ödemeye değecek soyut çağrışımların kaybolması ve markaların metalaşma eğiliminin daha da artması ihtimali.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Müşteri edinim adedi gerçekten önemli bir performans göstergesi mi?

Müşteri edinim adedi gerçekten önemli bir performans göstergesi mi?

Gizle