“Hamburgerinizin yanına patates ve kola ister misiniz?”

“Hamburgerinizin yanına patates ve kola ister misiniz?”

Kârınızı artırmanın; platformunuza gelen ziyaretçilerin sayısını artırmak, sunduğunuz ürünlerle daha çok ilgilenen adayları platformunuza çekmek ya da akıcı bir deneyim sunmak gibi pek çok yolu var. Ancak bu makalede sözünü edeceğimiz yöntem, hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığınız rastgele müşteri adaylarını değil; platformunuzu ve ürünlerinizi gayet iyi tanıyan kullanıcıları hedefliyor. Üstelik bir başka avantajınız daha var: bu kullanıcı zaten sizden bir ürün almış ya da almaya karar vermiş durumda.

Konuk yazarımız Enes Karaboğa, upsell tekniğini SHERPA Blog için yazdı.

Hamburgerinizin yanına patates ve kola ister misiniz?

Bu sihirli sözcükler, McDonald’s firmasının bir satışta 7.3 kat daha fazla kâr etmesini sağlıyor.

McDonald’s, Amerika’da yaptığı çalışmada, bir müşterinin arabaya sipariş verirken ortalama 1.91 dolar harcadığını tespit ediyor. Öte yandan bir hamburger ise ortalama 2.09 dolara satılıyor. Yani 0.18 dolar kâr söz konusu. Fakat görevli müşteriye bu soruyu sorarak, patates kızartması ve kola da satarsa bu, 0.18 dolar kâra 1.14 dolar daha eklenmesi anlamına geliyor ve toplam kâr 1.32 dolara yükseliyor. Harika bir taktik değil mi?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Kimdir bu ürün tasarımcısı (product designer)?

Kimdir bu ürün tasarımcısı (product designer)?

Gizle