Makaleler

“Hamburgerinizin yanına patates ve kola ister misiniz?”

McDonald's, müşterilerine "Hamburgerinizin yanına patates ve kola ister misiniz?" sorusunu sorarak, bir satışta 7.3 kat daha fazla kâr ediyor. Peki, "upsell" adı verilen bu teknik ne sağlıyor ve nasıl kullanılmalı? Konuk yazarımız Enes Karaboğa, SHERPA Blog okuyucuları için yazdı.

Enes Karaboğa 16 Mart 2016

Kârınızı artırmanın; platformunuza gelen ziyaretçilerin sayısını artırmak, sunduğunuz ürünlerle daha çok ilgilenen adayları platformunuza çekmek ya da akıcı bir deneyim sunmak gibi pek çok yolu var. Ancak bu makalede sözünü edeceğimiz yöntem, hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığınız rastgele müşteri adaylarını değil; platformunuzu ve ürünlerinizi gayet iyi tanıyan kullanıcıları hedefliyor. Üstelik bir başka avantajınız daha var: bu kullanıcı zaten sizden bir ürün almış ya da almaya karar vermiş durumda.

Konuk yazarımız Enes Karaboğa, upsell tekniğini SHERPA Blog için yazdı.

Hamburgerinizin yanına patates ve kola ister misiniz?

Bu sihirli sözcükler, McDonald’s firmasının bir satışta 7.3 kat daha fazla kâr etmesini sağlıyor.

McDonald’s, Amerika’da yaptığı çalışmada, bir müşterinin arabaya sipariş verirken ortalama 1.91 dolar harcadığını tespit ediyor. Öte yandan bir hamburger ise ortalama 2.09 dolara satılıyor. Yani 0.18 dolar kâr söz konusu. Fakat görevli müşteriye bu soruyu sorarak, patates kızartması ve kola da satarsa bu, 0.18 dolar kâra 1.14 dolar daha eklenmesi anlamına geliyor ve toplam kâr 1.32 dolara yükseliyor. Harika bir taktik değil mi?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir