Makaleler

Hata mesajlarında gereksiz laf kalabalığından kaçınmak

Formlar, arayüzün kullanıcı ile etkileşime geçtiği önemli bileşenlerinden. Bu nedenle, form alanları içinde kullanıcılara sunulan bilgilendirme, uyarı veya hata mesajlarının etkili, verimli ve memnuniyet verici olarak tasarlanması önemli. Peki, form tasarımında hata mesajları kullanıcılara en etkili nasıl verilebilir?

Yavuz İnal 10 Şubat 2017

Formlar, arayüzün kullanıcı ile etkileşime geçtiği önemli bileşenlerinden. Kullanılabilir tasarıma sahip form alanları kullanıcının veri girişi sırasında hata yapmasını önleyebilecek özellikte olmalı. Ancak, form tasarımında bütün tasarım ilkeleri göz önüne alınsa bile, kullanıcıların hata yapmalarının da kaçınılmaz olduğu unutulmamalı. Bu sebeple, form alanları içinde kullanıcılara sunulan bilgilendirme, uyarı veya hata mesajlarının etkili, verimli ve memnuniyet verici olarak tasarlanması önemli. Bu yazıda sizlere form tasarımında hata mesajlarının kullanıcılara en etkili nasıl verilebileceğinden bahsedeceğiz.

Kullanıcıların form alanlarında hata yapabilecekleri göz önüne alınarak kendilerine mümkün olduğunca hızlı ve kolay bir şekilde hatalarını fark etme ve giderme imkanı sağlayacak form tasarımlarının geliştirilmesine ihtiyaç duyuluyor. Zira kullanılabilir olmayan form alanlarının, kullanıcılar üzerinde önemli ölçüde memnuniyetsizlik oluşturarak kullanıcılar tarafından terk edilme oranlarını arttıracağı ve sonucunda formlardan istenilen verilerin alınmasına engel olacağı açık. Dolayısıyla, form alanlarında kullanıcıların veri girişleri esnasında gösterilen hata mesajlarının tasarımı ve sunumu büyük önem taşıyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Serhan

    Aynı sayfada birden fazla form alanında hata olması durumu da göz önünde bulundurulduğunda, hangi form alanında hata varsa ilgili uyarının onun yanında durması daha faydalı gözüküyor. Ayrıca mesajın konumundan, içeriğine geçişi tam çözemedim.

İlgini çekebilir