Hayat kurtaran küçük şeyler #1

Hayat kurtaran küçük şeyler #1

Şeytan ayrıntıda gizlidir. Hayır, polisiye bir roman reklamı yapmıyorum. Hepimiz ne yazık ki bazen gözümüzden kaçan, bilmediğimiz, dikkat etmediğimiz küçük şeylerin nelere neden olabileceğini fark edince evladını kartal kaçırmış Fatma Girik perişanlığına bürünüyoruz. Bazen de elimizin altında olan fırsatları sırf orada olduklarını bilmediğimiz ufak tefek yöntemler nedeniyle tepiyoruz.

İşte bu yazı dizisi size dijital analytics ekseninde (ve doğal olarak çoğunlukla Google Analytics ağırlıklı olarak) bu küçük dikkat edilmesi gereken maddeleri listeleyerek aklınızın bir köşesinde bulunmalarını sağlamayı hedeflemektedir. Yazı dizisindeki madde sayıları farklı farklı ve detayda olabilir, uyarmadı demeyin 🙂 Elimden geldiğince seriye yeni sayılar ekleyeceğim.

Madde 1: Goal Funnel’larda Dönüşüm hedefine belirlediğiniz tip, alt adımlar için de geçerlidir

Google Analytics’teyiz, Goal tanımlıyoruz, hatta dedik ki biz funnel tanımlayabiliyoruz, heyt! Gittik dönüşümün sağlandığı adımı girdik ve tip olarak da “Equal to” seçtik. Sonra başladık alt adımları girmeye, baktık ki ürün sayfalarının isimleri değişiyor çakallık yapasımız geldi ve regEx koyalım dedik. Ha işte orada yağmurlu havada sağlam gibi görünen ve altı su dolu olan kaldırım taşına basmış durumuna düşeriz. Buradaki altın kural dönüşümü sağlayan değeri atarken seçtiğin tip neyse alt adımlarında da aynı tipte giriş yapmanız gerekir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Türkiye’deki tasarım toplulukları bölüm 1: UX’minimal ux-minimal-roportaji

Türkiye’deki tasarım toplulukları bölüm 1: UX’minimal

Gizle