Makaleler

Her tasarımcının proje sahibine sorması gereken 4 soru

Bir projede tasarımcının doğru noktaları sorgulayabilmesi, işi sadece estetik kaygıyla değil, markanın stratejisini daha ileri taşıma kaygısıyla da hareket ettiğini kanıtlar. Proje sahibinin amacını sorgulayabilmek, tasarım kararlarını belli rasyonellere oturtarak doğru çözümü üretmenin yolunu açar.

Selen Şentürk 31 Mart 2017

Bir projede tasarımcının doğru noktaları sorgulayabilmesi, işi sadece estetik kaygıyla değil, markanın stratejisini daha ileri taşıma kaygısıyla da hareket ettiğini kanıtlar. Proje sahibinin amacına odaklanmak ve tasarım kararlarını belli rasyonellere oturtabilmek, tasarımcıların markanın genel stratejisine uygun tasarım çözümleri sağlamasına yardımcı olur.

Tabii ki tasarımcıların iş analistleri olması beklenemez, ancak doğru soruları sorarak yapılan işe katma değer sağlamaları ve çalışmalarını belli ticari ihtiyaçlara cevap olabilecek şekilde kurgulamaları önemlidir. Aşağıda, proje sahibinin stratejik hedeflerini tanımlamaya yardımcı olmak için sorulması gereken dört soruyu birlikte inceleyelim.

Soru 1: Şirketin var olma amacı nedir?

Bu sorunun yöneltildiği kişi, sorunun çok saçma olduğunu düşünebilir ama birçok organizasyon için bu cevaplanması zor ve bir o kadar da önemli bir sorudur. Çünkü diğer sorulara verilecek tüm cevaplar için bir mihenk taşı görevi görür. Bir strateji oyuncusu bu durumu vizyon ve misyon sorunu olarak adlandırabilir. Yapılacak açıklamaları iyice irdelemek, işletmenin var olma amacına ait ana neden(ler)e ulaşmayı sağlayabilir.

Soru 2: Odaklandığınız ana alan nedir?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et