Makaleler

Hotjar ile tanışın

Birden çok araç kullanarak ortaya çıkardığınız bir analizi tek bir ortam aracılığıyla yapmak, üstelik kullanıcı deneyiminde "Abi adamlar ne güzel düşünmüş" dedirtecek 1-2 parlak fikirle karşılaşmak. İşte Hotjar'ı böyle özetleyebiliriz.

Yakup Bayrak 12 Haziran 2015

Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir “tool” girmesin… Eğer ki birden çok araç kullanarak ortaya çıkardığınız bir analizi, tek bir ortam aracılığıyla yapabiliyor ve bir de kullanıcı deneyiminde “Abi adamlar ne güzel düşünmüş” dedirtecek 1-2 parlak fikirle karşılaşıyorsanız, diğer emektar “tool”unuzu mouse’unuzun tersiyle bir tarafa sürükleyip bırakmanız da an meselesi olabiliyor. İşte bugün o hikayelerinden birine esas oğlan olan Hotjar ile sizi tanıştıracağız.

Bu yazının, ürün henüz Beta aşamasındayken tester’ları arasına kayıt olmam vesilesi ile beni Founding Member‘larından birisi olarak afişe etmeleriyle hiçbir ilgisi yok. Gururum hiç okşanmadı. Yalan söylemeyi de hiç beceremem. (Yalan söylediği anında anlaşıldı!) İşin aslı şu: takım arkadaşım Batuhan’ın Hotjar özellik setinin sınırlarını zorladığı test drive’ı esnasında aldığı notları gördüğümde “Ben bundan çok güzel blog post çıkartırım.” fikriyle yanıp tutuşup, klavyeye sarıldım ve sizler için Batuhan’ın hazırlığı üzerinden yürüyerek Hotjar’ı tanıtıcı bir derleme hazırladım.

Hotjar Insight Nedir?

Hotjar ekibi kendilerini “Hepsi bir arada Web Analiz & Geri Bildirim Aracı” olarak tanıtıyor. Beta çıkışında kullanıma sunduğu Heatmap’lerle scroll ve click takibi yapabilme, kullanıcı davranışlarının video kayıtlarını izleyebilme, kullanıcı anketleri ve testlerini anlık olarak gerçekleştirebilme, dönüşüm tünelleri yaratıp analiz edebilme ve form terk analizi olarak tanımlanabilecek etkileşim analizleri özellikleri ile cephanesi kuvvetli bir SaaS olarak hızla kullanıcı sayısını artıyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • bu tip araçlar size bedava verilmiyor. siz onlara tüm verilerinizi bedava veriyorsunuz. ayrıca kullanıcı deneyimi bir tool değildir. önce kullanıcı deneyiminin felsefesini öğrenin. batuhan yaptığı birkaç çeviriden sonra kendini bu işin uz

  bu tip araçlar size bedava verilmiyor. siz onlara tüm verilerinizi bedava veriyorsunuz. ayrıca kullanıcı deneyimi bir tool değildir. önce kullanıcı deneyiminin felsefesini öğrenin. batuhan yaptığı birkaç çeviriden sonra kendini bu işin uzmanı sanıyorsa, yanılıyor..

  • Yakup Bayrak

   Merhaba Sisco. Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Hotjar tamamen ücretsiz bir araç değil doğru ancak daima ücretsiz olarak kullanabileceğin Basic isimli bir paketi de mevcut. (https://www.hotjar.com/compare-our-plans) Yazının içeriğinden nasıl böyle bir sonuca vardın tam anlam veremedim ancak kullanıcı deneyimi hakkında kardeş girişimimiz SHERPA bizleri bir hayli besliyor, dolayısıyla kullanıcı deneyiminin bir araçtan ibaret olmadığını bilecek kadar çok okuduk. Batuhan, Türkçe içerik açlığını en çok hissettiğimiz konu başlıklarından birisi olan Growth Hacking ile ilgili birçok çeviri yapıyor, doğrudur. Hatta sadece o yapmıyor, ben ve Can da çeviriyoruz. Öncelikli amacımız dünyadaki örneklerin dil bariyeri olmaksızın değerlendirilebilmesini mümkün kılmak; diğer bir deyişle önce okuyabilmek. Sonra anlayabilmek sonra da tartışabilmek için bir ortam yaratabilmek.

 • Morinek Ajans

  Yazınız çok başarılı fakat biraz da çıkan analiz sonucu nasıl yorumlanır neler yapılabilir sitede kalma süresi nasıl arttırılabilir gibi tavsiyeler çok faydalı olacaktır.

Senin İçin Öneriyoruz