Makaleler

HTTPS geçişi için SEO kontrol listesi

SSL geçişinde web sitenizin SEO açısından sorun yaşamaması, hatta tam aksine trafiğinizin olumlu yönde etkilenmesi için yapılması gerekenler.

Uğur Eskici 24 Mayıs 2017

Google, arama algoritmasında kullandığı metrikler hakkında nadiren de olsa ipuçları veriyor. Bu ipuçlarından biri, Ağustos 2014’te yayınladıkları HTTPS as a Ranking Signal başlıklı blog yazısı ile duyurulmuştu.

Her ne kadar bir platformun SSL geçişi ilk bakışta oldukça kolay gözükse de, konu SEO perspektifinde oldukça karmaşık, riskli ve bunların toplamında da maliyetli olabiliyor. Özellikle, çalıştığınız site/platform ne kadar büyük ya da karmaşıksa kontrol etmeniz gereken noktalar da o denli artıyor.

Sisteminizi HTTPS’e geçirmenizin öncelikli 2 ana faydası var: İlki, özellikle popülerliğini yitirmemiş olan man-in-the-middle-attack yöntemine karşı güvenlik önlemidir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Serhat

  Yönlendirmeyi neden 301 yapıyoruz? Google’ı kontrol ettiğimde 302 olarak yönleniyor. Arasındaki farkı açıklayabilir misiniz?

  • uggur

   Serhat merhaba, eski URL’lerin Google dizininden hızlıca yeni versiyonu ile yer değiştirilmesini sağlamak için 301 yönlendirme tipi kullanılmalıdır. 302 tipi kullanıldığı taktirde çift indeks oluşma durumu ortaya çıkıyor.

   Google’ın neden 302 ile yaptığını bilemiyorum, belki farklı bir sebepten ya da teknik bir konudan dolayı yapmış olabilirler. Büyük platformlarda bazen bizlerin bilemeyeceği detaydaki konulardan dolayı best-practice’leri uygulamadıklarını çok sık gözlemliyoruz.

 • kadir

  Google ilk sayfada olan sitemize ssl almak istiyoruz sıralamadan düşmemesi için ücreti destek verebilirmisiniz?

  • uggur

   Kadir bey selamlar,

   Ne yazık ki mevcut profesyonel hayatındaki iş temposu, bu tür dış danışmanlıklara müsade etmiyor; kusura bakmayın lütfen. Sadece fırsatım oldukça bazı önemli konuları kaleme alarak sektöre yardımcı olmaya çalışıyorum.

   Sevgilerle

İlgini çekebilir