Makaleler

İçerik pazarlamasının verimliliği nasıl ölçülür?

İçerik pazarlaması faaliyetlerinizin “işe yaraması” ne anlama geliyor, hiç düşündünüz mü? En temel anlamı ile bu, içeriklerinizin pazarlama çalışmalarınıza ve işletme hedeflerinize katkıda bulunduğunu ifade ediyor. Peki içerik pazarlaması çalışmalarınızın gerçekten de işe yarayıp yaramadığını nasıl ölçümleyebileceğinizi biliyor musunuz?

Anastasiia Nikitina 17 Ekim 2018
social-media-icerik-pazarlamasi

İçerik pazarlaması faaliyetlerinizin “işe yaraması” ne anlama geliyor, hiç düşündünüz mü? En temel anlamı ile bu, içeriklerinizin pazarlama çalışmalarınıza ve işletme hedeflerinize katkıda bulunduğunu ifade ediyor. Peki içerik pazarlaması çalışmalarınızın gerçekten de işe yarayıp yaramadığını nasıl ölçümleyebileceğinizi biliyor musunuz?

İçerik pazarlaması çalışmalarınızı ölçmek için seçeceğiniz metrikler, aslında bu yolda kendinize koyduğunuz hedefler ile birebir bağlantılı olmalı. İçerik pazarlaması hedefleriniz tamamen arama motoru optimizasyonu (SEO) odaklı olsa bile, görünürlüğünüzü, itibarınızı ve hedef kitlenizi de göz önünde bulundurmanız ve ona göre bir önceliklendirme yapmanız gerekiyor.

Bu yazımda hem içerik pazarlaması faaliyetlerinizi ölçümlerken mutlaka değerlendirmeye almanız gereken “banko” metrikleri, hem işletmenizin kendine has özelliklerini göz önünde bulundurarak ölçümlemeye katmanız gereken kriterleri, hem de tüm bu metrikleri ölçümlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alacağım. William Thomson’un dediği gibi, “Ölçebilirsen kontrol de edebilirsin,” değil mi?

Ölçümlemeye başlamadan önce…

İçerik pazarlaması eforlarınızı ölçümleme projenizi oluştururken, verilerinizi ne sıklıkla toplayacağınıza dair bir karar vererek işe koyulmanız gerekiyor. Bunun en ideal yollarından bir tanesi, aylık olarak bir ölçümleme takvimi düzenlemektir. Ardından da aşağıdaki unsurları takip etmenizi sağlayacak bir tablo oluşturmanız gerekir:

  • Pazarlama hedefleriniz: Eğer birden fazla pazarlama hedefiniz varsa, onları öncelik sırasına göre sıralamanız faydalı olacaktır. (Elbette bu zamana kadar pazarlama hedefleriniz üzerinde yönetim ile bir mutabakata varmış olmanız ve aynı sayfada buluşmuş olmanız gerekiyor. Eğer bunu yapmadıysanız, şimdi tam zamanı.)
  • Temel performans göstergeleriniz (Key Performance Indicators – KPI):  Temel performans göstergelerinizden oluşan bu bütün, veri ölçümlemede kilit olarak kullanacağınız bir metrikler bütünüdür. Bu göstergelerin, içeriklerinizin pazarlama verimliliğini ölçümleyebilecek nitelikte olması çok önemlidir.
  • Bu performans verilerini bir araya getiren aksiyon planı.
  • Verileri toplamadan ve raporlamadan kimin sorumlu olduğu.

Temel performans göstergelerini oluşturmak ve takip etmek bir yana; bu noktadaki en kritik unsur, içeriklerinizin pazarlama verimliliğini ölçmeye yönelik hazırlanan göstergelerin, içerik pazarlaması faaliyetleriniz üzerinde uğraşan istisnasız herkes tarafından biliniyor olmasıdır. Stajyerden içerik yöneticisine, herhangi bir içerik için elini taşın altına koyan her bir kişi, elini tam olarak hangi taşın altına ve ne için koyduğunu çok iyi biliyor olmalı. İçerik analizi ile doğrudan bağlantısı olmasa bile ekibinizdeki içerik üreticilerinin tamamı, sarf ettikleri eforun şirket hedeflerine ne tür bir katkıda bulunduğunu anlamalı.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • mertsabuncu@windowslive.com

    Harika rehber, teşekkürler!

  • Kadir Çkr

    Teşekkür ederim.

Senin İçin Öneriyoruz