Makaleler

İçerik yoluyla marka sadakati sağlama

Bu yazımızda, içerik ya da içerik pazarlaması yoluyla, marka bağlılığı ve sadakatini nasıl oluşturabileceğinize, ya da var olan bağlılık seviyesinde bir artışı nasıl sağlayacağınıza dair örnekler ve ipuçları sunuyoruz.

Erdem Yıldız 03 Ağustos 2015

İçerik pazarlaması, direk satışa ya da reklama yönelik olmadan, ürüne, hizmete ya da markaya uygun demografik kitleye hitaben yapılan, ilgi çekici ve kullanışlı içeriklerin sunulmasından meydana gelen ve özellikle internet erişiminin ve online olarak geçirilen zamanın artmasıyla birlikte son yıllarda yükselişe geçmiş olan pazarlama çeşidine verilen isimdir.

Konunun detaylarına, kimi spesifik örneklerine ve olası uygulanış biçimlerine geçmeden önce, bu amaçla içeriği ve içerik pazarlamayı kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sıralamak daha doğru bir yaklaşım olabilir.

Burada, ve hatta içerik konusunun neredeyse tamamında, kilit ve başarı için olmazsa olmaz noktalar;

  • İçerikle hitap edilecek olan hedef kitlenin doğru belirlenmesi,
  • Bu kitleyle buluşturulacak olan içeriğin doğru içerik olması,
  • Ve içerik devamlılığın sağlandığından emin olunmasıdır.

Marka bilinirliği ve sadakati söz konusu olduğunda, word of mouth denen fısıltı gazetesinin pozitif anlamda işlerlik kazanması, bu konuda başarıya giden yolda temel etmenlerin başında gelir. Markanın bahsedilirliğini arttıran bu organik reklam akışı, müşterilerle marka arasında bağ kurabilme başarısıyla kendini gösterir. Bu sayede gelecek olan pozitif yorumlar ve potansiyel müşterilere gidecek olan tavsiyelerin onları kalıcı müşteriye çevirmesi, ve zaman içinde yeni müşterilerin de bu bağ sayesinde markanın gönüllü temsilcilerine dönüşmeleri, marka için yapılacak dönemlik reklamlardan çoğunlukla daha faydalıdır ve götürüsü daha düşük, getirisi daha yüksektir.

Bu, temel seviyede tanımlayıcı ve toparlayıcı girişin ardından, bu yazının konusuna gelelim. İçerik ya da içerik pazarlaması yoluyla, nasıl marka bağlılığı ve sadakati –brand loyalty– oluşturulur ya da var olan seviyede artış sağlanır?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir