İnsan beyninin en el değmemiş gücü sizce nedir?

İnsan beyninin en el değmemiş gücü sizce nedir? the+power+of+thinking+in+systems+thinking

İnsan beyninin en kayda değer davranışı mizahtır, çünkü mizah asimetrik bir örnekleme sistemini belirtir.
Edward de Bono

Bireysel gelişme, yansıtma ve dinamik öğrenme yeteneğini gerektirir. Yüksek zekaya sahip bir insanın düşünmede iyi olmaması ya da zeki kabul etmeyeceğiniz bir insanın harika bir düşünür olmasının nedeni de budur.

Yanal düşünmenin atası Edward de Bono, bu fenomeni basit bir araba örneğiyle görselleştiriyor: Zekanın arabanın gücüne benzediğini, düşünmenin ise sürücünün yetenekleri olduğunu söylüyor. İkisi de birbirinden tamamen kopuk değil ancak, sürücünün yetenekleri olmadan araba hareket edemiyor.

Bu nedenle zeka, onu kullanmanızı sağlayacak düşünme araçlarına sahip değilseniz bir şey ifade etmiyor.

Düşünmeniz kısıtlı mı?

İnanmazsınız, çoğu insan iyi düşünmüyor. Yıllara yayılan yapısal eğitim ve profesyonel iş yaşamı, genellikle odaklı ve kısıtlı düşünmeyi kolaylaştıran nörolojik patikalar oluşturuyor. Bu patikalar, yanılma ya da okullar ve organizasyonlar tarafından ödüllendirilmeyi kaçırma risklerini minimize ediyor. İnsanlar genellikle düşünme araçlarını sınırlandırıyor ya da kutulara hapsediyor, böylece zekalarının gücünü de kısıtlamış oluyorlar.

Kurum ve organizasyonlarda her geçen gün daha katı ve kısıtlayıcı düşünme biçimleri görüyoruz ve bu da yaratıcılık ve üretkenlikte ciddi kayıplarla sonuçlanıyor.

Dünya, hepimizin yüz yüze geldiği problemleri keşfetmek ve geliştirmek için dinamik, esnek ve farklı düşünürlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Şu anda Disrupt Design serisinin 6. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 8 içeriğe göz atmayı unutma!

4. Sistem odaklı düşünmenin 7 heyecan verici faydası
5. Doğuştan bir sistem düşünürü müsün?
6. İnsan beyninin en el değmemiş gücü sizce nedir?
7. Edward De Bono ve yaratıcılık mefhumu üzerine…
8. Sistem odaklı düşünmenin 11 prensibi

Bu makale, Disrupt Design'ın izniyle, What is the most untapped power of the human brain? It's not what you think it might be... başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

“Problemlerimizi, onların var olmasına neden olan düşünme seviyesiyle çözemeyiz.”
— Albert Einstein

Yaratıcı özgüveni beslemek

Yaratıcı potansiyelinizi ortaya çıkarmanın hızlı bir yolu onu eğlenceli hale getirmektir. Lego oyunlarından “Gamestorming”e (oyun fırtınası), oyun tabanlı profesyonel aktiviteler gitgide popülerleşiyor.

Oyun tabanlı keşiflerin bu tipleri, yeni nörolojik patikalar geliştirir ve beyni dopamin gibi ödül nörokimyasallarının yağmuruna tutar.

Oyun tabanlı yaratıcılık araçlarının pozitif faydalarını araştırdık ve Designercise adını verdiğimiz 25 egzersiz oluşturduk. Bu egzersizler, katı düşünmeyi parçalarına ayrıştırıyor ve yaratıcı zihin patikaları inşa ediyor.

Beyni “hack”lemek

Hangi sıklıkla yaratıcılığı kasıtlı olarak besleyen ortamlar hazırlıyorsunuz? İnsanların stratejik ve etkili problem çözümleri geliştirmesi için amacına uygun araçlara erişmeleri gerekiyor.

Zamana ve nihai amaca ulaşmalarına yardımcı olacak tekniklere de ihtiyaçları var. Beyinlerimiz oldukça etkili patern makineleridir; yani dünyayı, şeyler arasında bağlar kurarak algılarlar.

Oysa bize hep dünyayı küçük parçalara ayırmamız ve problemleri izole ederek çözmemiz öğretildi. Oysa problemleri daha dinamik ve kaotik yollarla çözmemiz gerekiyor.

Merak ve yaratıcılık

Yaratıcılık, bazılarımızın sahip olduğu, diğerlerinin ise sahip olmadığı özel bir yetenek değil; düşünme yeteneklerimizin üstüne yerleştirdiğimiz yapıları ve engelleri yarıp geçme becerisi.

Konformizm işte bu nedenle yaratıcılığın en büyük katillerinden biri. Merak ise bunun en büyük ilacı ve dünyanın nasıl çalıştığına yönelik perpektifleri değiştirmek amacıyla yaratıcı özgüven geliştirmenin yolu.

Yaratıcılık herkesin öğrenebileceği bir yetenek — insanların sihirli iksirlere ya da özel yeteneklere ihtiyacı yok.

Hepimiz aynı düşünme yetenekleriyle doğduk ve yaratıcılık, dünyayı yorumlamak için beyinlerimizi nasıl tasarladığımızla ilgili; — yaratıcı düşünme yeteneklerimizi ortaya çıkarmak için sahip olduğumuz ya da gerek duyduğumuz — doğuştan gelen bir yetenek değil.

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Herhangi bir şeye güven, pozitif destekle ortaya çıkar. Yaratıcılık da bu açıdan farklı değil.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Sistem odaklı düşünmenin 11 prensibi Systems-Thinking-principles

Sistem odaklı düşünmenin 11 prensibi

Gizle