Makaleler

İnsan beyninin en el değmemiş gücü sizce nedir?

Bu sorunun yanıtı tahmin ettiğiniz şey değil. Kurumlar ve organizasyonlar, her geçen gün daha katı ve kısıtlayıcı bir düşünme biçimini dayatıyor. Bu da, ister istemez, yaratıcılık ve üretkenlikte ciddi kayıplarla sonuçlanıyor. Dünya, hepimizin yüz yüze geldiği problemleri keşfetmek ve çözmek için dinamik, esnek ve farklı düşünürlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Berk Bayri 09 Temmuz 2018
the+power+of+thinking+in+systems+thinking

İnsan beyninin en kayda değer davranışı mizahtır, çünkü mizah asimetrik bir örnekleme sistemini belirtir.
Edward de Bono

Bireysel gelişme, yansıtma ve dinamik öğrenme yeteneğini gerektirir. Yüksek zekaya sahip bir insanın düşünmede iyi olmaması ya da zeki kabul etmeyeceğiniz bir insanın harika bir düşünür olmasının nedeni de budur.

Yanal düşünmenin atası Edward de Bono, bu fenomeni basit bir araba örneğiyle görselleştiriyor: Zekanın arabanın gücüne benzediğini, düşünmenin ise sürücünün yetenekleri olduğunu söylüyor. İkisi de birbirinden tamamen kopuk değil ancak, sürücünün yetenekleri olmadan araba hareket edemiyor.

Bu nedenle zeka, onu kullanmanızı sağlayacak düşünme araçlarına sahip değilseniz bir şey ifade etmiyor.

Düşünmeniz kısıtlı mı?

İnanmazsınız, çoğu insan iyi düşünmüyor. Yıllara yayılan yapısal eğitim ve profesyonel iş yaşamı, genellikle odaklı ve kısıtlı düşünmeyi kolaylaştıran nörolojik patikalar oluşturuyor. Bu patikalar, yanılma ya da okullar ve organizasyonlar tarafından ödüllendirilmeyi kaçırma risklerini minimize ediyor. İnsanlar genellikle düşünme araçlarını sınırlandırıyor ya da kutulara hapsediyor, böylece zekalarının gücünü de kısıtlamış oluyorlar.

Kurum ve organizasyonlarda her geçen gün daha katı ve kısıtlayıcı düşünme biçimleri görüyoruz ve bu da yaratıcılık ve üretkenlikte ciddi kayıplarla sonuçlanıyor.

Dünya, hepimizin yüz yüze geldiği problemleri keşfetmek ve geliştirmek için dinamik, esnek ve farklı düşünürlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz