Kalite kontrol (QA) sürecinin 5 temel adımı

Kalite kontrol (QA) sürecinin 5 temel adımı

Aylardır üzerinde çalıştığınız proje nihayet hayata geçmek üzere. Ancak düğmeye basmadan hemen önce kalite kontrol (quality assurance) testlerini de yaparak projeyi hızla canlıya almak istiyorsunuz. İşte o son adım çok kritik. Aylarca harcanan emeğin karşılığını veren bir ürün ortaya koymak için heyecanınızı bastırıp sabırlı olmanız ve test sürecinin hakkını vermeniz lazım. Peki, testlere nereden başlamalı, nasıl yol almalı? Bir kullanıcı deneyimi stüdyosunun gözünden kalite kontrol testi süreci nasıl görünüyor, buyrun birlikte bakalım.

1) Test süreci ne zaman başlar?

Pek çok kişi yazılım ekibinden gelecek “testlere başlayabilirsiniz” konulu e-posta ile bu sürecin başladığını düşünebilir ama aslında kalite kontrol testleri için süreç çok daha öncesinden, proje başlangıcında başlar. Buna hazırlık aşaması da diyebiliriz. Verimli bir test süreci geçirebilmek için proje başından itibaren “her şey” dokümante edilmeli ve arşivlenmelidir. Bilgi mimarisi dokümanlarından tasarım kaynak dosyalarına; deneyimi kurgularken yararlanılan araştırmalardan animasyon örneklerine ve en sonda çıkan UI Kit’e kadar her şeyden bahsediyorum.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
  • murat ay
    murat ay

    Çok başarılı bir makale. Emeğinize sağlık.

    • Burcu Gün

      Yorumunuz için teşekkürler, beğenmenize sevindim.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“Kaleci-oyuncu” olmalı mı? Tasarımcı kod yazmalı mı? yakup-bayrak-tasarimci-kod-yazabilmeli

“Kaleci-oyuncu” olmalı mı? Tasarımcı kod yazmalı mı?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
İşlevsel bir e-posta imzası nasıl olmalı?

İşlevsel bir e-posta imzası nasıl olmalı?

Gizle