Makaleler

Kalite kontrol (QA) sürecinin 5 temel adımı

Aylardır üzerinde çalıştığınız proje nihayet hayata geçmek üzere. Ancak düğmeye basmadan hemen önce kalite kontrol testlerini de yaparak projeyi hızla canlıya almak istiyorsunuz. Peki, testlere nereden başlamalı, nasıl yol almalı?

Burcu Gün
Burcu Gün 22 Mart 2017

Aylardır üzerinde çalıştığınız proje nihayet hayata geçmek üzere. Ancak düğmeye basmadan hemen önce kalite kontrol (quality assurance) testlerini de yaparak projeyi hızla canlıya almak istiyorsunuz. İşte o son adım çok kritik. Aylarca harcanan emeğin karşılığını veren bir ürün ortaya koymak için heyecanınızı bastırıp sabırlı olmanız ve test sürecinin hakkını vermeniz lazım. Peki, testlere nereden başlamalı, nasıl yol almalı? Bir kullanıcı deneyimi stüdyosunun gözünden kalite kontrol testi süreci nasıl görünüyor, buyrun birlikte bakalım.

1) Test süreci ne zaman başlar?

Pek çok kişi yazılım ekibinden gelecek “testlere başlayabilirsiniz” konulu e-posta ile bu sürecin başladığını düşünebilir ama aslında kalite kontrol testleri için süreç çok daha öncesinden, proje başlangıcında başlar. Buna hazırlık aşaması da diyebiliriz. Verimli bir test süreci geçirebilmek için proje başından itibaren “her şey” dokümante edilmeli ve arşivlenmelidir. Bilgi mimarisi dokümanlarından tasarım kaynak dosyalarına; deneyimi kurgularken yararlanılan araştırmalardan animasyon örneklerine ve en sonda çıkan UI Kit’e kadar her şeyden bahsediyorum.

 • murat ay
  murat ay

  Çok başarılı bir makale. Emeğinize sağlık.

  • Burcu Gün
   Burcu Gün

   Yorumunuz için teşekkürler, beğenmenize sevindim.

 • ufukcan.erdur@kolayik.com
  ufukcan.erdur@kolayik.com

  Ellere sağlık. Gayet faydalı bir makale.

  • Burcu Gün
   Burcu Gün

   Faydalı olduysa ne mutlu! Teşekkürler yorumunuz için.

 • Türkü Doğan
  Türkü Doğan

  Bu alana yeni başlamış biri olarak makalenizi çok başarılı ve bilgilendirici buldum, emeğinize sağlık.

  • Burcu Gün
   Burcu Gün

   Çok teşekkürler! Üzerinde çalışırken bu yazıyı destekleyecek geri bildirimleriniz olursa beklerim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da
Keşfetmeye Devam Et