Kendi cyborg’unu kendin yap!

Kendi cyborg’unu kendin yap!

Fiziksel donanımlar ve yazılımlar, kullanıcıların yaşamsal deneyimlerini iyileştirmek için bazen birbiriyle yarışıyor, bazense güçlerini bu fayda uğruna birleştiriyor. “Gelecek” kavramı her geçen gün “dün”e dönüşürken, bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıktığında ağzımızı ve algımızı sulandıran hayaller her geçen gün biraz daha gerçek oluyor. Cyborg terimi 1965’te ortaya atıldığında teorik bir anlama sahipken, artık gündelik yaşamımızda iyiden iyiye pratik bir anlam kazanıyor.

Fiziksel ile yazılımsal varlıkların bütünleşmeye başlamasına, canlıların organik dokuları da katılıyor ve tümü “biohack” kavramının çatısı altında birleşerek insanoğlunun evriminde yeni bir çağın başlangıcını haber veriyor; insan ve bilgisayar daha yakın temas kurarak bizi insan-bilgisayar etkileşimini yeniden düşünmeye yöneltiyor.

Pittsburgh kökenli Amerikalı yazılımcı ve biohacker Tim Cannon, Almanya’nın Essen kentinde Steve Haworth adında bir “vücut modifikasyonu sanatçısı” ile bir araya gelerek, kendi ürettiği biyometrik verilerini kaydeden Circadia adlı cihazı derisinin altına yerleştireli 2 seneden fazla geçmiş olsa da, sibernetik ve biohacking konusunda yapılan çalışmaların başlangıcı daha eskiye dayanıyor.

Gelin, önce Tim Cannon’ın sahibi olduğu Grindhouse Wetware’deki çalışma arkadaşlarıyla beraber ürettikleri Circadia 1.0’ın hikayesine göz atalım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Bir portakal nasıl paylaşılır?

Bir portakal nasıl paylaşılır?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Girdiği ortama ayak uyduran pazarlama metodu: Native advertising

Girdiği ortama ayak uyduran pazarlama metodu: Native advertising

Gizle