Makaleler

Kentin sherpaları: Kentsel tasarım rehberleri

Konuk yazarımız Merve Yazıcı ile, üyesi olduğumuz kentlerin tasarımında en önemli yol göstericilerden biri olan kentsel tasarım rehberlerini inceliyoruz.

Merve Yazıcı 08 Aralık 2021

Lefebvre, mimarların mucize yaratma gücünün bir sosyologla aynı olduğunu savunur. İnsanlara anlaşılır yönlendirilmeler verilerek kentin daha verimli bir şekilde kullanımının sağlanması, tasarımcının elindeki bir güç müdür? Bu bağlamda birer üyesi olduğumuz kentlerin herkesçe anlaşılabilen ve istenilen yönlendirmeleri sağlayan kentsel tasarım rehberleri inceleyeceğiz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yenilenen ismiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, gelecekteki değişimlere ayak uydurabilen, çevreci, kimlikli ve nitelikli kentsel yaşam çevreleri oluşturabilmek için kentsel tasarım rehberlerine yönelik çalışmalar başlattı. Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi, ÇŞİDB’nin ihtiyacı çözme yönelimi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin değerli destekleriyle hazırlandı.

Proje kapsamında ÇŞİDB’nin hazırlanmış olduğu “Yerel Yönetimler İçin Kentsel Tasarım Rehberi Hazırlama El Kitabı”nı incelemeye başladığımızda sadece bugüne değil, geleceğe dair atıflar ve yaklaşımlar da ortaya koymak gerektiğini söylemek mümkün. “İnsana rağmen değil, insana dair bir çalışma” olması gerektiğini savundukları gibi, şehrin özgünlüğünün korunması gerektiği de eklenmiş. Öyleyse, insanı merkezine alan bu çalışmaların diğer odakları nelerdir?

Günümüz düzeninde doğum ve göç olayları ile artan nüfus, barınma ve konut gereksinimini beraberinde getiriyor. Konut sektörü bu ihtiyaçlara yönelik çözümler geliştirirken, çoğu zaman gözden kaçan bir durum çıkıyor ortaya: Pandemi döneminde önemini tüm dünyaca anladığımız kamusal yeşil alan ihtiyacı. Bu ihtiyaca yönelik cevabı da kentsel tasarımın kanatları altında gizleniyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • cmcanow.org

    Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out any person with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is one thing that is needed on the internet, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

Keşfetmeye Devam Et