Korsanlar için SaaS rehberi

Korsanlar için SaaS rehberi

Özellikle startup’ların kaynak, eleman ve ekspertiz darboğazlarına çözüm olan SaaS (Software as a Service) endüstrisi, gün geçtikçe büyüyor. Chiefmartec’in 2015 yılının Ocak ayı itibariyle yayınladığı listede 43 kategoriye dağılmış tam 1876 adet hizmet mevcut. Bu sektör bu kadar büyüdüğüne göre gerçekten fayda üretiyor olmalı (üretiyor da), ancak bu kadar potansiyel çözüm arasından kendinize uygun olanı bulmaya çalışmak, mevcut kaynak sorununuzu bambaşka ölçeklere taşıyabilir. Bu yükü biraz olsun hafifletebilmek için “Korsan Metrikleri” de denen AARRR (Acquisition, Activation, Retention, Revenue, Referral) metrikleri çerçevesinde, Segment’in Analytics Academy’de yayınladığı, önemli göstergeleri takip altına almak ve optimize etmek için kullanabileceğiniz SaaS’ların listesini paylaşacağım.

AARRR modeli, ürün yönetimi ve performans ölçümü için sıklıkla kullanılan meşhur ARM (Acquisition, Retention, Monetization) modelini kullanıcı gözünden ele alan ve “Monetization” (Revenue) adımının sonrasının önemini vurgulayan bir alternatif performans yönetim modeli. Model ile ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz, yazarlarımızdan Batuhan’ın DAM Growth Hackers Not Defteri’nde yayınlanan yazı dizisini okuyabilir, hatta tüm içeriği e-book olarak indirebilirsiniz.

AARRR metrikleri konusunda bir soru işareti kalmadığına göre, artık hangi işlev için hangi SaaS’ın kullanabileceğimize bakabiliriz. Aşağıda aynı kategorilerin farklı başlıklar altında tekrarlandığını göreceksiniz. Bunun sebebi, listedeki SaaS’ların çoğunun birden fazla fonksiyonu olması. Daha fazla uzatmadan listeye geçiyorum:

Acquisition (Edinim)

Activation (Aktivasyon)

Retention (Bağlılık)

Revenue (Gelir)

Referral (Tavsiye)

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Tabii ki, yukarıdaki araçların tümünü entegre etmenizi önermiyoruz, ancak odaklandığınız büyüme alanında rekabet avantajı sağlamak için ilgili araçları inceleyip denemeye başlamanızın tam zamanı olabilir.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine… markalarin-tuketici-ile-iliski-kurma-yontemleri

Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine…

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Kullanıcıyla e-posta iletişiminde 4 temel kurgu başlığı

Kullanıcıyla e-posta iletişiminde 4 temel kurgu başlığı

Gizle