Kullanıcı deneyimi tasarımında koreografi

Kullanıcı deneyimi tasarımında koreografi

Bir mikrosite ya da mobil uygulama için kullanıcı deneyimi tasarımı yaparken, tasarım elementlerinin nasıl çalıştığına ya da birbirleriyle uyumuna yönelik notlar alırız: “Kullanıcı menü ikonuna tıklar, menü paneli ekranın üstünden aşağı doğru açılır. Kullanıcı video görseline tıkladığında video ekranı kaplayacak şekilde yayılır” gibi… Aslında yaptığımız şey, ekranların ve görsel elementlerin kullanıcının aksiyonlarına bağlı olarak aldığı durumları anlatmaktan öteye gitmez. Peki bu durumların arasında neler gerçekleşir? Ekran ya da ekranı oluşturan görsel elementler nasıl hareket eder? Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyoruz ama, bizi en çok etkileyen akışkan, lezzetli ve sezilebilir deneyimler, hareket detaylarının iyi hesaplandığı tasarımların sonucunda ortaya çıkıyor anlaşılan.

Bu yazımızda, ekranlar durumlarını değiştirirken gerçekleşen harekete ve koreografiye odaklanıyoruz.

Kullanıcı deneyimi koreografisi, kullanıcının ilgisini çekmeyi ve tutarlı bir deneyim yaratmayı amaçlayarak “ne?”, “ne zaman?” ve “nasıl?” sorularına yanıt vermek olarak tanımlanabilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Kullanıcı deneyimi tasarımında koreografi

Kullanıcı deneyimi tasarımında koreografi

Gizle