Makaleler

Kullanıcı deneyimi tasarımına nereden başlamalıyız?

Bugüne kadar kullanıcı deneyiminin ne olduğu, ne işe yaradığı, nasıl yapıldığı ve neden hiçbir zaman sonlanmadığı hakkında bir çok makale yazmışım. Fark ettim ki makalenin başlığındaki sorunun net yanıtı makalelerin hiçbirinde yer almıyor. Daha da gecikmeden, soruyu yanıtlıyorum...

Yakup Bayrak 12 Kasım 2018
yakup-bayrak-ux-e-nereden-baslamaliyiz

Kullanıcı deneyimi tasarımına başlamadan önce yanıt bulmanız gereken 4 soru

Deneyim tasarımıyla ilgilenen profesyoneller kendilerine, tasarım süreçlerinin başlangıcı, ortası ve bitişinde bağlı kalmak isteyecekleri bir rasyonel ararlar. Bu rasyonel, adeta bir kutup yıldızı gibi onların yönlerini bulmalarında referans noktası olur ve “Yarattığım bu tasarım, onun kullanıcısı, sahibi işletme ve onların arasındaki diğer her tür etkileşim için neden mantıklı?” sorusuna yanıt teşkil eder. Tasarımcının yolundan sapmasına engel olur.

İşte bu rasyonelin bulunması adına aşağıdaki 5 sorunun yanıtı büyük önem taşır:

1. Hangi problem(ler)i çözmeye çalışıyoruz?

“Net bir tasvirle çerçevelenmemiş her problem, doğru tanımlamaya ulaşana kadar sonsuz çözüm iterasyonu yapmamın reçetesidir.” desem çok abartmamış olurum diye düşünüyorum. Doğru problem tanımı, tasarımcının odaklanmasını kolaylaştırdığı gibi işin sahibinin de yatırıma geri dönüşü ölçümlemesini kolaylaştırır.

2. Kimin problem(ler)i için çözüm tasarlıyoruz?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir