Makaleler

Kullanıcı güveni kazanmak için 5 adım

Web siteleri, ziyaretçilerden bilgi talep etmeden önce onların temel güven ihtiyaçlarını karşılamalı. 5 aşamalı güven piramidi, kullanıcının içinde bulunabileceği farklı bağlılık seviyelerini tespit etmeye ve kullanıcıdan hangi aşamada hangi bilginin istenebileceğini belirlemeye yardımcı olur.

Bora Kılıç 15 Mart 2017

Web siteleri, ziyaretçilerden bilgi talep etmeden önce onların temel güven ihtiyaçlarını karşılamalıdır. 5 aşamalı güven piramidi, kullanıcının içinde bulunabileceği farklı bağlılık seviyelerini tespit etmeye ve kullanıcıdan hangi aşamada hangi bilginin istenebileceğini belirlemeye yardımcı olur.

Kullanıcı ile bilgi alış-verişi içinde bulunmayı gerektiren web deneyimlerinde, tasarımcılar friksiyonu azaltıp dönüşümü hızlandırma konusunda baskı altındadırlar. Bu nedenle, en hızlı şekilde kullanıcıdan gerekli doneleri almayı hedeflerler. Bu da istemeden de olsa kullanıcının güven ihtiyacının göz ardı edilmesine ya da ikinci plana atılmasına neden olabilir.

Şöyle düşünün: Sokakta tanımadığınız birisinden size büyük bir iyilik yapmasını isteyebilir misiniz? Kuşkusuz karşınızdaki kişinin size yardım etmesini, hatta ismini söylemesini sağlamanız için bile belli bir güven eşiğini yakalamanız gerekir değil mi? Bu eşiği yakalamaz ve erkenden çok fazla şey talep ederseniz karşınızdaki kişiyi ürkütüp kaçırabilirsiniz. Bunun dijital dünyadaki karşılığı ise ziyaretçinin sitenizden sekmesi olacaktır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Ersin Çelik

    tam da ihtiyacım olan zamanda doğru kelimeleri bulmama yardımcı oldunuz. Teşekkürler.

    • Bora Kilic

      Faydalı bulmanıza sevindim Ersin Bey. Teşekkürler.

Keşfetmeye Devam Et