Bora Kılıç

Bora Kılıç

UX Producer @SHERPA

Bora 1985 Kasım’ının 1. gününde İstanbul Şişli’de dünyaya geliyor ve bu istisnai ilk günün ardından tüm hayatını bir Kadıköylü olarak geçiriyor. Küçüklüğünden beri Fenerbahçe maçlarını yan yana izlediği babasından dürüstlüğü ve çalışkanlığı, yağmurlu havalarda çizmelerini giyip birlikte yürüyüşe çıktığı annesinden de hayatın keyfini çıkarmayı öğreniyor.

Kafasına yatmayan şeyleri sorgulamaya, okulun ilk gününde "Anne acı bana, insan nasıl her gün 5 saat oturur burada?!” diye haykırarak başlıyor. Bu özelliğini de, örnek bir bilim insanı olan abisiyle paylaştığına göre, ailesinden almış olmalı.

Bora, ortaokul ve lise yıllarını iki dil öğrendiği ama daha da önemlisi paha biçilmez dostlar edindiği Saint Joseph Lisesi’nde okuyor. Derslerde öğrendiği pek çok şeyi unutmuş olsa da, okulun kocaman bahçelerinde geçen öğle teneffüslerini, Hababam Sınıfı’na taş çıkartacak hikayeleri hiç unutmuyor. Ha bir de Beyoğlu’nda grubuyla metal konseri vermeye kadar giden bir bas gitar macerası var ki uzunca bir ara vermesine rağmen son doğum gününde sevgilisinin yaptığı sürpriz sayesinde kaldığı yerden devam ediyor.

“Ben ip cambazı olmak istiyorum” dese bile ailesinin desteğini alacağını bilmesine rağmen Bora, sıradan sayılabilecek bir tercih yapıyor ve baba mesleği olan İşletme’yi” seçerek Sabancı Üniversitesi’ne adım atıyor. Üniversite hayatının ikinci yılında pazarlamaya sevdalanıyor ve mesleğini seçiyor. Alan derslerinin dışında, sanat tarihi ve antropoloji gibi konuları da büyük bir keyifle çalışıyor ve vizyonunu olabildiğince genişletmeye gayret ediyor.

İngiltere’de kazandığı bir yıllık yaşam tecrübesi ve pazarlama yüksek lisans diplomasının da verdiği özgüvenle 2010 yılında iş hayatına başlıyor Bora. Efes Pilsen’de asistan marka yöneticiliği yaptıktan sonra ezber bozan bir karar veriyor ve kurumsal hayatı bırakıp onun için yeni bir okul olacak olan Yirmibirgram’a geçiş yapıyor. Türkiye’nin önde gelen reklam ve aktivasyon ajanslarından Yirmibirgram’da 3.5 yıl çalışan Bora, kullanıcı (o yıllarda kullandığı tabirle tüketici) deneyimi tasarlamayı da o dönemde tecrübe ediyor. Gençlere yönelik üretilen dijital oyun ve araçların arayüz tasarımları olarak çizdiği taslaklara wireframe” dendiğini böylece öğreniyor. 2016 yılı itibarıyla da dijital dünyanın ve UX design alanının yörüngesinde değil merkezinde yer almaya karar veren Bora, büyük bir motivasyonla SHERPA ailesine katılıyor. 

Bora’nın kısa vadeli kariyer hedefleri arasında kullanıcı deneyimi alanında kendini geliştirmek, SHERPA ve iş ortaklarına maksimum katkı yapmak başı çekiyor.

Hayatında ise amacı, ailesi ve sevdikleriyle birlikte mutlu bir yaşam sürmek ve hikayenin sonu yaklaştığında, üstat Cemal Süreya’nın dizelerindeki gibi, içi rahat bir şekilde, üstü kalsın” diyebilmek.