Makaleler

Kullanıcı için, kullanıcı ile birlikte tasarlayın

Geleneksel kullanıcı deneyimi metodolojileri artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden. Peki, kullanıcıların ihtiyaçlarına doğru çözümler sunabilecek, onların beklentilerini karşılayabilecek kadar çevik miyiz? Başka bir deyişle, bu süreci optimize etmenin bir yolu yok mu? Gelin, co-creation metodunu; yani kullanıcı için kullanıcı ile birlikte tasarlama yöntemini beraber inceleyelim.

Berk Bayri 08 Ocak 2016

Geleneksel kullanıcı deneyimi metodolojileri artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden. Kullanıcı araştırmaları, analizler, tasarım önermeleri, test süreçleri, kullanıcı geri bildirimleri, yeni tasarım alternatifleri, yeni testler… Döngü durmaksızın ilerliyor. Ta ki ürün ya da hizmetimizi o an için mükemmelleştirene kadar. Peki, kullanıcıların ihtiyaçlarına doğru çözümler sunabilecek, onların beklentilerini karşılayabilecek kadar çevik miyiz? Başka bir deyişle, bu süreci optimize etmenin bir yolu yok mu?

Gelin, co-creation metodunu; başka bir deyişle kullanıcı için kullanıcı ile birlikte tasarlama yöntemini beraber inceleyelim.


Yakın zamanda Twitter’dan, müşteri temsilcileri ile iletişim kurmanızı sağlayan anlık mesajlaşma araçlarına kadar, insanlar ve kurumlar arasındaki etkileşimin kalitesinde ve çokluğunda ciddi bir artış gözlemledik. Fakat kullanıcılarınızın geri bildirimlerini dinlemek kullanıcı-şirket arasındaki iletişimin ulaşabileceği en son nokta değil. Young & Rubicam’un CEO’su Andrew Welch’in söylediğine göre bugün Fortune 500 şirketlerinin yarısından fazlası, co-creation metodolojisini inovasyon stratejilerinin merkezine aldı bile.

Fakat kullanıcı deneyimi denince, çoğu kurumun kullanıcı araştırmaları ve tasarımda geleneksel yöntemleri tercih ettiğini görüyoruz. Bu şirketler; kullanıcılar, tasarımcılar ve işin paydaşları arasında bir köprü görevi gördükleri bir yere konumlanmış durumdalar. Evet, tasarım sürecinde kullanıcılara danışıyorlar fakat henüz onlara tasarım yetkisi vermiyorlar.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir