Kullanıcı psikolojisini tasarlamak

Kullanıcı psikolojisini tasarlamak

Belki de insan olarak hepimizin paylaştığı ortak özelliklerden biri, başka insanların düşünce biçimini irdelemek veya anlamaktaki eksikliğimizdir. Başkalarının ne düşünüyor olabileceğini veya bizim onlara söyleyeceğimiz bir şeye nasıl tepki verebileceklerini bilmek isteriz. Aynı zamanda farklı ürünler arasında nasıl bir tercihte bulunabileceklerini bilmek isteriz; özellikle de bu ürünlerden biri bizim ürünümüzse.

İyi bir tasarımcı, her zaman potansiyel kullanıcıları düşünmeli: Tasarımcı bir web sitesi tasarlarken potansiyel kullanıcıları siteye nasıl çekebileceğini, onlara nasıl hitap edebileceğini ve ne şekilde aksiyona geçmeleri gerektiği konusunda kafa yorar. Bu gizemlerin birçok çözümü vardır ve bu çözümler araştırmalar, veriler, bazı standartlar ve deneyimler üzerine kuruludur.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • Avatar
  mustafacamalti

  Kesinlikle “bitti” ve “oldu bu” kelimeleri UX ve UI için geçerli değil, özellikle kullanıcı deneyimi için araştırmanın ve insan eyilimlerini keşfetmenin sonu yok bence ve tabiki paralelde de ortaya çıkacak ürünlerinde kendini belli zaman periyotlarında güncellemeleri şart. Aslında bu insanoğlu ile etkileşimde olan her şey için geçerli çünkü değişimin ta kendisi biziz.

 • Avatar
  Umut Çağdaş Coşkun

  Z okuma hareketi yalnızca ilk etkileşimde mi geçerli? Örneğin, Medium’da (birkaç taneden sonra) bir yazı okuyacakken yine de soldan başlar odak?

  • Avatar
   SelenSenturk

   O paragrafta bahsedilen, ilk etkileşimde, bu deneyime ait psikolojinin göz önünde bulundurulmadığı durumda, kullanıcıyı yakalamak istediğimiz noktayı belirlemekte zorlanabileceğimiz ve içeriğin gösterimiyle alakalı hiyerarşiyi doğru kurgulayamayacağımız yönünde.
   Z okuma hareketi, senin de dediğin gibi, tabii ki okuma deneyimi boyunca kullanıcının uyguladığı bir sistem.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tasarımcıların mutlaka izlemesi gereken 7 TED konuşması

Tasarımcıların mutlaka izlemesi gereken 7 TED konuşması

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
4 yaratıcı navigasyon tipi analizi ile kullanıcı deneyimi

4 yaratıcı navigasyon tipi analizi ile kullanıcı deneyimi

Gizle