Kullanıcı psikolojisini tasarlamak

Kullanıcı psikolojisini tasarlamak

Belki de insan olarak hepimizin paylaştığı ortak özelliklerden biri, başka insanların düşünce biçimini irdelemek veya anlamaktaki eksikliğimizdir. Başkalarının ne düşünüyor olabileceğini veya bizim onlara söyleyeceğimiz bir şeye nasıl tepki verebileceklerini bilmek isteriz. Aynı zamanda farklı ürünler arasında nasıl bir tercihte bulunabileceklerini bilmek isteriz; özellikle de bu ürünlerden biri bizim ürünümüzse.

İyi bir tasarımcı, her zaman potansiyel kullanıcıları düşünmeli: Tasarımcı bir web sitesi tasarlarken potansiyel kullanıcıları siteye nasıl çekebileceğini, onlara nasıl hitap edebileceğini ve ne şekilde aksiyona geçmeleri gerektiği konusunda kafa yorar. Bu gizemlerin birçok çözümü vardır ve bu çözümler araştırmalar, veriler, bazı standartlar ve deneyimler üzerine kuruludur.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • mustafacamalti

  Kesinlikle “bitti” ve “oldu bu” kelimeleri UX ve UI için geçerli değil, özellikle kullanıcı deneyimi için araştırmanın ve insan eyilimlerini keşfetmenin sonu yok bence ve tabiki paralelde de ortaya çıkacak ürünlerinde kendini belli zaman periyotlarında güncellemeleri şart. Aslında bu insanoğlu ile etkileşimde olan her şey için geçerli çünkü değişimin ta kendisi biziz.

 • Umut Çağdaş Coşkun

  Z okuma hareketi yalnızca ilk etkileşimde mi geçerli? Örneğin, Medium’da (birkaç taneden sonra) bir yazı okuyacakken yine de soldan başlar odak?

  • SelenSenturk

   O paragrafta bahsedilen, ilk etkileşimde, bu deneyime ait psikolojinin göz önünde bulundurulmadığı durumda, kullanıcıyı yakalamak istediğimiz noktayı belirlemekte zorlanabileceğimiz ve içeriğin gösterimiyle alakalı hiyerarşiyi doğru kurgulayamayacağımız yönünde.
   Z okuma hareketi, senin de dediğin gibi, tabii ki okuma deneyimi boyunca kullanıcının uyguladığı bir sistem.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Web sitenizin gerçekte kaç kullanıcısı var?

Web sitenizin gerçekte kaç kullanıcısı var?

Gizle