Makaleler

Kullanıcı psikolojisini tasarlamak

Belki de insan olarak hepimizin paylaştığı ortak bir özellik, başka insanların düşünce biçimini irdelemek veya anlamaktaki eksikliğimizdir. Başkalarının ne düşünüyor olabileceğini veya bizim onlara söyleyeceğimiz bir şeye nasıl tepki verebileceklerini bilmek isteriz. Aynı zamanda farklı ürünler arasında nasıl bir tercihte bulunabileceklerini de bilmek isteriz; özellikle de bu ürünlerden birini biz ürettiysek...

Selen Şentürk 18 Mayıs 2016

Belki de insan olarak hepimizin paylaştığı ortak özelliklerden biri, başka insanların düşünce biçimini irdelemek veya anlamaktaki eksikliğimizdir. Başkalarının ne düşünüyor olabileceğini veya bizim onlara söyleyeceğimiz bir şeye nasıl tepki verebileceklerini bilmek isteriz. Aynı zamanda farklı ürünler arasında nasıl bir tercihte bulunabileceklerini bilmek isteriz; özellikle de bu ürünlerden biri bizim ürünümüzse.

İyi bir tasarımcı, her zaman potansiyel kullanıcıları düşünmeli: Tasarımcı bir web sitesi tasarlarken potansiyel kullanıcıları siteye nasıl çekebileceğini, onlara nasıl hitap edebileceğini ve ne şekilde aksiyona geçmeleri gerektiği konusunda kafa yorar. Bu gizemlerin birçok çözümü vardır ve bu çözümler araştırmalar, veriler, bazı standartlar ve deneyimler üzerine kuruludur.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • mustafacamalti

  Kesinlikle “bitti” ve “oldu bu” kelimeleri UX ve UI için geçerli değil, özellikle kullanıcı deneyimi için araştırmanın ve insan eyilimlerini keşfetmenin sonu yok bence ve tabiki paralelde de ortaya çıkacak ürünlerinde kendini belli zaman periyotlarında güncellemeleri şart. Aslında bu insanoğlu ile etkileşimde olan her şey için geçerli çünkü değişimin ta kendisi biziz.

 • Umut Çağdaş Coşkun

  Z okuma hareketi yalnızca ilk etkileşimde mi geçerli? Örneğin, Medium’da (birkaç taneden sonra) bir yazı okuyacakken yine de soldan başlar odak?

  • SelenSenturk

   O paragrafta bahsedilen, ilk etkileşimde, bu deneyime ait psikolojinin göz önünde bulundurulmadığı durumda, kullanıcıyı yakalamak istediğimiz noktayı belirlemekte zorlanabileceğimiz ve içeriğin gösterimiyle alakalı hiyerarşiyi doğru kurgulayamayacağımız yönünde.
   Z okuma hareketi, senin de dediğin gibi, tabii ki okuma deneyimi boyunca kullanıcının uyguladığı bir sistem.

Keşfetmeye Devam Et