Makaleler

Kullanıcının CAPTCHA ile imtihanı

Web sitelerindeki formlar, kullanıcı - arayüz etkileşimi açısından, deneyimin en önemli adımlarından bir tanesi. Formlardaki en can sıkıcı iş ise, spam gönderimlerinin kontrol altına alınması. Bu amaçla kullanılan captcha'ların, kullanıcı ve kullanıcı deneyimin için bir kabus haline gelmesinin önüne nasıl geçebiliriz?

Fatih Akgöze 19 Ekim 2015

Web sitelerindeki formlar, kullanıcı – arayüz etkileşimi açısından, deneyimin en önemli adımlarından bir tanesi. Formlardaki en can sıkıcı iş ise, spam gönderimlerinin kontrol altına alınması. Bunun için kullanılan ‘Captcha’, spam gönderimlerinin engellenmesi konusunda çok sık kullanılan bir yöntem ancak kullanıcılar için tam bir kabus. Biz de, spam’lerin engellenmesi konusunda, kullanıcı deneyimi açısından Captcha alternatiflerini sizin için derledik.

Formlar, aslında kullanıcıların hiç de kullanmak istemediği alanlardır. Bir arayüz tasarımı yaparken de, tasarımcıların daha iyi bir deneyim sunmak için en çok düşündükleri noktadır. İnsanların size o formlarda kendi bilgilerini yazmalarını istersiniz ama size ne kadar bilgi vermeye tahammülleri olduğunu sadece tahmin edebilirsiniz. Bu noktada da, sormanız gereken bir çok soru karşınıza çıkar. Formlarla ilgili bu kadar soruna çözüm bulduktan sonra, karşınıza  CAPTCHA problemi çıkar.

Captcha kullanımı, formlardaki spam gönderileri engellemenin en bilinen yoludur. Ancak kullanıcı deneyimi açısından çok kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Anlaşılmaz yazıları okuyabilmek için çivi yazısı uzmanlığına ihtiyaç duyabilirsiniz. Captcha alternatiflerinden önce, kullanıcıların captcha ile ilgili başlıca sıkıntılarına bakalım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir