Makaleler

Marka iletişiminde dil, ton ve stil

Marka iletişiminin içeriğinde kullanılan dilin, tonun ve stilin incelikleri ve bunları birbirinden ayıran noktalar nelerdir? Bunların yolun başında belirlenmesi ne gibi avantajlar sağlar?

Erdem Yıldız 11 Haziran 2015

Çoğunlukla, işin sonlarına yaklaşıldığında düşünülmesi gereken bir mesele olarak bakılsa da, içeriğin aktarım şekli marka iletişimi ve içerik pazarlama gibi konularda, içeriğin kalitesini ve hedef kitleyle doğru etkileşimi belirleyen en önemli faktörlerden biridir.

Geç kalınan aksiyon neticesinde marka imajında oluşabilecek olan zararın ötesinde, işin mali boyutunda da yük olarak geri dönebilir. Bu sebeple içeriğin aktarım biçimini etkileyen – daha doğrusu – belirleyen içerik dili (voice), tonu (tone), stili (style) ve alakalı konuların, içerik üretimine başlanmadan önce belirlenmesi, sürecin net ve tutarlı bir rehber üzerinde işletilmesi, kullanıcıyla kurulacak olan iletişimin sağlığı açısından en yapıcı hareket olur.

Öncelikle, bir ürün ya da hizmet olması fark etmeksizin, marka olarak tanımlayabileceğimiz bir varlığın, iletişim stratejisinin tamamını ya da büyük bölümünü oluşturan içeriğinin neden dil, ton ve stil konusunda referans olacak bir rehbere ihtiyacı olduğu konusuyla başlayalım.

  • Başından sonuna üzerine iyice düşünülmüş, net ve tutarlı bir iletişim dili stratejisiyle markaya farklılaşma ve güçlenme imkanı kazandırılır.
  • Farklı formatlar, kanallar, mecralar vs. üzerindeki içeriğe ortak bir buluşma noktası kazandırılıp, iletişimdeki tekillik ve tutarlılık sağlamlaştırılır. Aksi durumlardan kaynaklanan dağınık iletişimin ve vakit kaybının önüne geçilir. Bu da finansal getirinin en önemli ayaklarından birini oluşturur.
  • Marka iletişimiyle ilgili üçüncü parti gruplarla çalışırken, stratejinin anlatılması ve anlaşılması konusunda kolaylık sağlar.
  • Hedef kitlenize uygun, onlarda karşılık bulma ihtimali yüksek bir içerikle iletişime devam etmenizi sağlar ve markalaşma konusunda başarıya ulaşmanın kapısını aralar.
  • Yaratılan içerik değerlendirilirken elde bir referans noktası olması gerekir. Ve o referans noktası, işte bu rehberdir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Elif

    Marka iletişimiyle ilgili bu kadar öz ve yararlı bir makale okumamıştım. Üzerinden yıllar geçmiş ancak Google’da da hala ilk sırada çıkıyor. Tebrikler ve teşekkürler.

Keşfetmeye Devam Et