Marka iletişiminde dil, ton ve stil

Marka iletişiminde dil, ton ve stil

Çoğunlukla, işin sonlarına yaklaşıldığında düşünülmesi gereken bir mesele olarak bakılsa da, içeriğin aktarım şekli marka iletişimi ve içerik pazarlama gibi konularda, içeriğin kalitesini ve hedef kitleyle doğru etkileşimi belirleyen en önemli faktörlerden biridir.

Geç kalınan aksiyon neticesinde marka imajında oluşabilecek olan zararın ötesinde, işin mali boyutunda da yük olarak geri dönebilir. Bu sebeple içeriğin aktarım biçimini etkileyen – daha doğrusu – belirleyen içerik dili (voice), tonu (tone), stili (style) ve alakalı konuların, içerik üretimine başlanmadan önce belirlenmesi, sürecin net ve tutarlı bir rehber üzerinde işletilmesi, kullanıcıyla kurulacak olan iletişimin sağlığı açısından en yapıcı hareket olur.

Öncelikle, bir ürün ya da hizmet olması fark etmeksizin, marka olarak tanımlayabileceğimiz bir varlığın, iletişim stratejisinin tamamını ya da büyük bölümünü oluşturan içeriğinin neden dil, ton ve stil konusunda referans olacak bir rehbere ihtiyacı olduğu konusuyla başlayalım.

  • Başından sonuna üzerine iyice düşünülmüş, net ve tutarlı bir iletişim dili stratejisiyle markaya farklılaşma ve güçlenme imkanı kazandırılır.
  • Farklı formatlar, kanallar, mecralar vs. üzerindeki içeriğe ortak bir buluşma noktası kazandırılıp, iletişimdeki tekillik ve tutarlılık sağlamlaştırılır. Aksi durumlardan kaynaklanan dağınık iletişimin ve vakit kaybının önüne geçilir. Bu da finansal getirinin en önemli ayaklarından birini oluşturur.
  • Marka iletişimiyle ilgili üçüncü parti gruplarla çalışırken, stratejinin anlatılması ve anlaşılması konusunda kolaylık sağlar.
  • Hedef kitlenize uygun, onlarda karşılık bulma ihtimali yüksek bir içerikle iletişime devam etmenizi sağlar ve markalaşma konusunda başarıya ulaşmanın kapısını aralar.
  • Yaratılan içerik değerlendirilirken elde bir referans noktası olması gerekir. Ve o referans noktası, işte bu rehberdir.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Yazılımcılarla UX

Yazılımcılarla UX

Gizle