Makaleler

Merkeziyetsiz otonom organizasyonlar ve dijital göçebelik

Merkeziyetsiz otonom organizasyonlar, namıdiğer DAO'lar, iş yapış şeklimizi nasıl etkileyecek?

Dilara Erdoğan 26 Eylül 2022

Blokzincir teknolojik altyapısı, günümüzde yalnızca finans sektöründe değil bu sektörle doğrudan ya da dolaylı ilişkisi olan birçok diğer sektörde eylemlerin yeniden kurgulanmasına sebep oluyor. Blokzincir ağının çalışma prensibinden beslenen “Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar”, çalışanların iş yapış biçimini baştan şekillendirilecek ve mevcut iş hayatı dinamiklerine doğrudan etki edebilecek potansiyele sahip.

Bu organizasyonların geleceğin iş yapış şekline olası etkilerine değinmeden önce merkeziyetsiz otonom organizasyonların tanımına göz atalım. Merkeziyetsiz otonom organizasyonlar, bir blokzincir üzerine kurulmuş, açık kaynak bir yazılım olarak herkes tarafından görüntülenebilen akıllı sözleşmeler (tanımı yazının devamında) yoluyla üyeleri tarafından kontrol edilen, merkezi bir otoriteden etkilenmeyen organizasyonlardır. İngilizcesi “Decentralised Autonomous Organisations” olan bu kavramı, yazının devamında kısaca DAO olarak ifade edeceğim.

DAO’yu daha iyi anlayabilmek adına mevcut organizasyonları, kuralları koşullara göre esneyebilen ya da aksatılabilen masa oyunlarına; DAO’ları ise kuralları kodlarla ihlal edilemez bir şekilde belirlenmiş bilgisayar oyunlarına benzetebiliriz. Örneğin; arkadaşlarımızla Monopoly oynarken oyun kuralları üzerinde tartışmak yaygın karşılaşılan bir durumdur ve oyuncuların kurallara uyulduğundan emin olmak için birbirlerini takip etmeleri gerekir. Fakat bir bilgisayar oyunu oynarken tartışma ve kuralları esnetme şansımız yoktur, dolayısıyla izlemeye ve manuel bir denetime ihtiyaç duymayız. Pacman’deki hayaletler bir oyuncuyu yakalarsa, o oyuncu kaybeder. Pacman’in bilgisayar kodu sadece oyunun kurallarını belirlemekle kalmaz, aynı zamanda bu kuralları eksiksiz uygular. Benzer şekilde DAO’larda da halka açık kodlar ve akıllı sözleşmeler yasa olarak görülebilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz