Dilara Erdoğan

UX Designer @SHERPA

Dilara, 27 Ağustos 1996’da Ankara’da doğdu. Doğduktan sonra ilk iki yılını ailesinin memuriyeti sebebiyle yerleştikleri Şırnak’ta geçirse de çocukluğuna dair ilk anıları üniversiteye kadar yaşadığı yer olan Samsun’dan. Samsun Anadolu Lisesi’nde lise eğitimini aldıktan sonra ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde lisans derecesini tamamladı. Üniversite eğitimi süresince edindiği tasarım bakış açısı ve pratik etme şansı bulduğu tasarım disiplinini karakterinin geç kalmış bir tamamlayıcısı olarak tanımlayan Dilara, yüksek lisans eğitimine İTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünde devam ediyor.

Öğrenmeyi ve dinlemeyi seven Dilara, farklı bir ilgi alanı edinip dönemsel olarak tüm dikkatini ve enerjisini o uğraşa verebilme yeteneğiyle övünüyor. Outdoor sporlar, seramik ve lindy hop bu sıralar ilgilendiği hobileri. Ayrıca bulutlara karşı zaafı var. Çocukluğundan beri çeşitli şekillere ve objelere benzettiği bulutların, insanların yeryüzündeki küçük yaşamlarına karşı kayıtsızlığı onda manevi duygular uyandırıyor. Üniversite yıllarında bir dönem yamaç paraşütü yaparak yakından tanıma şansı bulduğu bulutlar, stresli anlarında ona bulunduğu ortamdan soyutlanmakta yardımcı oluyor. Buna ek olarak, yeni insanlar tanımak, farklı bakış açılarına yakından şahitlik edebilmek ve değerli anılar biriktirebilmek ona göre büyük zenginlik.

Tasarım yaklaşımının, sürdürülebilir ve kendi içinde tutarlı çözüme ihtiyaç duyan tüm disiplinlerde yer ettiğine inanıyor. Deneyim ona göre kişini yaşamı boyuca tanık olabilecekleri ve bu doğrultuda sahip olunan/olunacak edinimleri ifade ediyorken, “deneyim” kavramının günümüzde yalnızca dijital dünyayı çağrıştırmasını sorguluyor. Ona göre kullanıcıların ya da olası gelecek kullanıcıların hayatına tasarım çözümleri aracılığıyla dokunabilmek, tasarımcıya mütevazi bir ayrıcalık sunuyor.

Yazara ait içerikler

Merkeziyetsiz otonom organizasyonlar ve dijital göçebelik
Makaleler

Merkeziyetsiz otonom organizasyonlar ve dijital göçebelik

Merkeziyetsiz otonom organizasyonlar, namıdiğer DAO'lar, iş yapış şeklimizi nasıl etkileyecek?

Dilara Erdoğan