Metinlerin kontrast ayarlarıyla oynayın!

Metinlerin kontrast ayarlarıyla oynayın!

Zemin rengine yakın olarak kullanılan, düşük kontrastlı metin stillerinin estetik bir görünüm sağladığını kabul edebiliriz. Ancak, bunun, okunabilirliği önemli ölçüde düşürdüğü de aşikar. Buna rağmen, minimalist bir tasarım stili elde edebilmek ve dikkat çekmesi istenilen alanları daha ön planda tutabilmek için yüksek kontrastlı yazı stilinden vazgeçerek, göz yorucu, içeriği daha değersiz gösteren ve erişilebilirliği de olumsuz şekilde etkileyen düşük kontrast kullanımını sıkça görebiliriz.

Tasarıma başlamadan önce, her zaman olması gerektiği gibi kullancı deneyimini göz önünde bulundurmak, düşük kontrast bir stil tercihinden vazgeçilmesini sağlayabilir.

Düşük kontrastlı metinler, kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler!

Aşağıdaki maddelerde, metin renginin zemin rengine yakın olmasının, kullanıcı deneyimine olumsuz etkilerinin sebeplerini görebilirisiniz.

  • Okunabilirlik zorlaşır.

Kontrast oranı çok düşük olduğunda, kullanıcıların, yazılanları okuyabilmek için ekstra çaba harcaması gerekir. Ayrıca yapılan testlere göre, okunabilirliği zor olan metinler, kullanıcıların güven duygusunu da olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Siz de bir kullanıcı deneyimi tasarımcısısınız

Siz de bir kullanıcı deneyimi tasarımcısısınız

Gizle