Makaleler

Metinlerin kontrast ayarlarıyla oynayın!

Zemin rengine yakın olarak kullanılan, düşük kontrastlı metin stillerinin estetik bir görünüm sağladığını kabul edebiliriz. Ancak, bunun, okunabilirliği önemli ölçüde düşürdüğü de aşikar. Peki bunun dengesi nerede ve nasıl kurulabilir?

Orkun Duyar 01 Ekim 2015

Zemin rengine yakın olarak kullanılan, düşük kontrastlı metin stillerinin estetik bir görünüm sağladığını kabul edebiliriz. Ancak, bunun, okunabilirliği önemli ölçüde düşürdüğü de aşikar. Buna rağmen, minimalist bir tasarım stili elde edebilmek ve dikkat çekmesi istenilen alanları daha ön planda tutabilmek için yüksek kontrastlı yazı stilinden vazgeçerek, göz yorucu, içeriği daha değersiz gösteren ve erişilebilirliği de olumsuz şekilde etkileyen düşük kontrast kullanımını sıkça görebiliriz.

Tasarıma başlamadan önce, her zaman olması gerektiği gibi kullancı deneyimini göz önünde bulundurmak, düşük kontrast bir stil tercihinden vazgeçilmesini sağlayabilir.

Düşük kontrastlı metinler, kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler!

Aşağıdaki maddelerde, metin renginin zemin rengine yakın olmasının, kullanıcı deneyimine olumsuz etkilerinin sebeplerini görebilirisiniz.

  • Okunabilirlik zorlaşır.

Kontrast oranı çok düşük olduğunda, kullanıcıların, yazılanları okuyabilmek için ekstra çaba harcaması gerekir. Ayrıca yapılan testlere göre, okunabilirliği zor olan metinler, kullanıcıların güven duygusunu da olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir