Makaleler

Mobil e-ticaret müşterisini anlamak

Mobil e-ticaret uygulamaları alışveriş deneyimimizin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Peki, bir mobil e-ticaret uygulaması tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz? Konuk yazarımız Emre Balkanlı, mobil e-ticaret, diğer adıyla mCommerce uygulamalarının inceliklerini SHERPA Blog için yazdı.

Emre Balkanlı 11 Ocak 2016

Mobil e-ticaret uygulamaları alışveriş deneyimimizin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Peki, bir mobil e-ticaret uygulaması tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz? Konuk yazarımız Emre Balkanlı, mobil e-ticaret, diğer adıyla mCommerce uygulamalarının inceliklerini SHERPA Blog için yazdı.


Önce akıllı telefonlar biraz büyüdü. Sonra tabletler küçüldü. Sonra telefonlar biraz daha büyüdü. Bu hareketler elbette firmaların “Benim daha küçük tabletim var” veya “Benim telefon ekranım daha büyük” diyebilmesi için yapılmadı.

mCommerce (mobil e-ticaret) için ABD’de %53 akıllı telefon  ve %47 tablet, Japonya’da %90 akıllı telefon ve %10 tablet, Almanya’da %44 akıllı telefon ve %56 tablet tercih edilmekte. Müşterilerin geri dönüş oranı masaüstü bilgisayar ve tabletlerde daha fazla olmasına rağmen, akıllı telefon kullanım yoğunluğunun önemli üstünlüğü bulunuyor. Bu oran, düşük geri dönüşü kabul edilebilir kılıyor. Akıllı telefon kullanım oranı artarken; tablet kullanım oranı, telefonların ekranlarının büyümesi ile beraber azalıyor.

mCommerce, iPhone kullanıcıları arasında daha artan bir trende sahip. 2014’ün son çeyreğinden 2015’in ikinci çeyreğine kadar iPhone kullanıcılarının yaptığı mCommerce işlemi %12 oranında arttı. Zaten Apple Pay, bu konulara verilen önemin bir göstergesi.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir