Mobil e-ticaret müşterisini anlamak

Mobil e-ticaret müşterisini anlamak

Mobil e-ticaret uygulamaları alışveriş deneyimimizin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Peki, bir mobil e-ticaret uygulaması tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz? Konuk yazarımız Emre Balkanlı, mobil e-ticaret, diğer adıyla mCommerce uygulamalarının inceliklerini SHERPA Blog için yazdı.


Önce akıllı telefonlar biraz büyüdü. Sonra tabletler küçüldü. Sonra telefonlar biraz daha büyüdü. Bu hareketler elbette firmaların “Benim daha küçük tabletim var” veya “Benim telefon ekranım daha büyük” diyebilmesi için yapılmadı.

mCommerce (mobil e-ticaret) için ABD’de %53 akıllı telefon  ve %47 tablet, Japonya’da %90 akıllı telefon ve %10 tablet, Almanya’da %44 akıllı telefon ve %56 tablet tercih edilmekte. Müşterilerin geri dönüş oranı masaüstü bilgisayar ve tabletlerde daha fazla olmasına rağmen, akıllı telefon kullanım yoğunluğunun önemli üstünlüğü bulunuyor. Bu oran, düşük geri dönüşü kabul edilebilir kılıyor. Akıllı telefon kullanım oranı artarken; tablet kullanım oranı, telefonların ekranlarının büyümesi ile beraber azalıyor.

mCommerce, iPhone kullanıcıları arasında daha artan bir trende sahip. 2014’ün son çeyreğinden 2015’in ikinci çeyreğine kadar iPhone kullanıcılarının yaptığı mCommerce işlemi %12 oranında arttı. Zaten Apple Pay, bu konulara verilen önemin bir göstergesi.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Blogu Medium’a taşımalı mı taşımamalı mı?

Blogu Medium’a taşımalı mı taşımamalı mı?

Gizle