Makaleler

Mobilite araştırması: Yeni bulgular için konfor alanından çıkmak

Cansın Bozoğlu, Fjord Berlin ofisinin Volkswagen Group ile yürüttüğü The Future Of Mobility başlıklı mobilite araştırması hakkında yazdı.

Cansın Bozoğlu 15 Aralık 2020

São Paulo’daki Iraci, hırsızlık kurbanı olma şansını en aza indirmek için uzun seyahat rotalarını bile ezberleyerek, akıllı telefonunu toplu taşıma araçlarında kullanmaktan kaçınıyor.

Seattle’daki Megan, ulaşım aracını kaçırmamak için her gün aynı saatte evden çıkıyor, çünkü eğer her gün dakikası dakikasına aynı saatte evden çıkmazsa, işe gitmesi için başka bir ulaşım alternatifi olmayacak.

Şimdi, size verdiğim her bir seçenekten favoriniz olanı seçin:

Yürümek mi, bisiklete binmek mi? Otobüs mü yoksa taksi mi? Tren mi yoksa uçak mı? Zaman mı yoksa konfor mu? Planlamayı mı seversiniz yoksa spontane hareket etmeyi mi? Para ya da zaman?

Kararlarımızı sadece sevip sevmediğimize göre değil, deneyimlerimize ve durumlara göre veririz, çünkü alışkanlıklar ve davranış biçimleri, insanların kendileri kadar çeşitlidir: insanların karar verme koşulları, taşıma araçlarının çeşitliliğine göre değil, davranış biçimlerine ve dış faktörlere göre değişiklik gösterir. Mobilite şirketlerine bakarsak bir çoğunun neredeyse tek bir sorunu çözmeye odaklandıklarını görürüz: insanları A noktasından B noktasına nasıl götürebilecekleri. Ancak, insanları araçlarla taşımanın arkasında yer alan şey, ulaşıma erişimden çok daha fazlasıdır. İnsanları anlamak istiyorsanız, ilk önce onları neyin harekete geçirdiğini anlamanız gerekir.

İnsanların gerçekten istediği ürün ve hizmetleri yaratmak için, günümüz dünyasının farklı bölgelerindeki insanları, diğerlerine kıyasla belirli ulaşım araçlarını seçmeye tam olarak neyin yönlendirdiğini ve hangi motivasyonla ulaşımla ilgili kararları verdiklerini anlamak üzere 2018 yılında Fjord Berlin ofisi, Volkswagen Grubu ile birlikte bir araştırma projesi gerçekleştirdik.

Araştırmanın ana konusu şuydu:

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir