Neden Analytics Taxonomy Dokümanı?

Neden Analytics Taxonomy Dokümanı?

Şimdi “O ne yahu?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu terim hayatımıza, onyüzmilyon event’i olan ve Google Analytics üzerinde detaylı bir raporlamaya ihtiyacı olan Nesine projemiz üzerinde çalışırken girdi. Kurucumuz Yakup Bayrak “Ya bu böyle olmaz; bizim bu eventleri öncelikle sınıflandırmamız lazım!” demesiyle ortaya çıkan bir doküman aslında. Peki nedir bu Anlaytics Taxonomy dokümanı? Yenilir mi? İçilir mi? Anlatayım…

Öncelikle ‘taksonomi’ nedir diye bir bakalım; vikipedya taksonomi kelimesini basitçe sınıflandırma olarak anlatmış. Bizim terminolojimizde bir adım daha önem kazanıyor ve ‘eventlerin doğru sınıflandırılması’ halini alıyor. Nedenselliğine gelince; bu doküman sayesinde pazarlamadan IT’ye, iş geliştirmeden projenin içinde bulunan ve bulunacak olan tüm 3.parti firmaların referans alıp antant kalacağı bir referans doküman olmasını sağlıyor. Bu sayede, herhangi biri “Ya bizim şu event’i takip etmeye ihtiyacımız var; dur, hemen yaratalım” demeden önce mevcut web varlığında neler takip ediliyor, neler nasıl sınıflandırılmış bunun görülmesini sağlıyor. Böylece gereksiz tekrarlara, tanımlanmış event’i Google Analytics üzerinde görünce anlam veremeyen masum veri analistlerinin ve yöneticilerin kendilerini kesme noktasına getirmelerini engelliyor. Daha da önemlisi, tüm event’lerin belirli bir hiyerarşiyle raporlanmasını, böylece oluşturulacak raporların kolaylıkla hazırlanmasını sağlıyor. Bu güzel değil mi?

Peki bir Analytics Taxonomy dokümanı nasıl hazırlanır? Biz açıkçası ilk günde oluşturduğumuz şablona bağlı kalarak ufak tefek değişikliklerle kullandığımız Google Spreadsheet ile ilerliyoruz. Gelin size damgh.com örneğini göstereyim:

Screenshot 2015-05-11 20.28.13

Aslında, örnekte de görüldüğü üzere, bu doküman basit bir matristen oluşuyor;
No.: Tahmin edeceğiniz gibi sıra no’su
Element name: Tanımladığımız element’in ismi
Element name alternatives : Eğer isimlendirmenin kökünde, müşterinin hazırladığı bir liste varsa ve biz bunu tekrar düzenlemişsek bu kolonu kullanıyoruz. Böylece müşteri de değişimi, “Bizim şu element ne oldu yahu?” demeden geriye dönük olarak takip edebiliyor.
Tracking category: Mevcutta kullanılmakta olan bir tracking yapısı varsa buradaki kategori isimlendirmesi
Tracking label: Mevcutta kullanılmakta olan bir tracking yapısı varsa buradaki label isimlendirmesi
Event category: Yeni kurduğumuz yapıda element’e verilen kategori ismi
Event action: Yeni kurduğumuz yapıda element’e verilen aksiyon ismi. Genelde ‘click’ olarak kullanıyoruz. Ama örneğin bir doküman indirliyorsa buna ‘Download’ diyoruz. (Tavsiyelere açığız bu noktada.)
Event label: Yeni kurduğumuz yapıda en detay yapılacak ayrıştırmayı belirleyen element’e verdiğimiz label ismi.
Status: Belirlendi, eklendi, henüz tanımlanıyor gibi o spesifik maddedeki element’in halihazırdaki durumunu belirtir
Comments: Yorum girme ihtiyacını örnekte de görüyorsunuz 🙂

Bu dokümana bakınca ilk aklınıza gelen şey nedir, açıkçası çok merak ediyorum. Eğer Garfield edasıyla “Amaan ne gereksiz şey!” veya sonradan olma filozof derinliğiyle “Çok basit bu kuzum” tadında bir yaklaşımınız varsa, size tek bir hatırlatmam olur; şirketlerdeki en büyük sorun iletişimdir. Departmanlar arası, birimler arası, orta düzey yöneticiler arası, üst düzey yöneticiler arası, yan yana çalışan beyaz yakalılar arası ve tüm bunların çarpımları arası… Gündelik iş hayatımızda, iletişim eksikliklerinden ötürü o kadar fazla hata yapıyoruz ki çoğu zaman bunun farkında bile değiliz. Özellikle doğru dokümantasyon olmaması durumundaki kaosu, iş analistleri hayatımıza girmeden önceki dönemleri hatırlayanlar bilir. Hani post-it kağıdıyla IT birimine iş ‘indiren’ pazarlamacı dostumuzu anımsadınız mı? Ya sonrasında olanları? Kendini jiletleyen yazılımcı ve Mercedes beklerken Hacı Murat’la karşılaşan pazarlama ekibini. Tanıdık geldi mi?

Analytics Taxonomy dokümanı bir Einstein formulü değildir, evet. Hatta herhangi bir şekilde bir formül dahi değildir. Sadece bu kadar çok ve bu kadar detaylı bir işlemler dizininde bizim doğru sınıflandırma ve raporlama yapmamızı sağlayan taslak bir yapıdır. Tavsiyem bir kullanın bakın, iyileştirme fikirleriniz varsa da mutlaka bizimle paylaşın.

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Fikriniz halen değişmediyse veya en azından ‘Hımm’ durumundaysanız size bir spoiler; şimdiye kadar bu dokümanı gösterdiğimiz her müşterimiz ve müşteri adayımız istisnasız dokümanı çok kısa sürede kavradı ve en az bizim kadar bu tanımlama işini benimsedi, sahiplendi. Yani sizin anlayacağınız bizim ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz Analytics Taxonomy, daha bir çoğunun acısını dindirmeye yarayabilecek bir çözümmüş. İşte böyle şeyleri mümkün kılınca bir değer yaratıyorsunuz. İlla uzaya roket göndermek gerekmeyebiliyor.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

Gizle