Neden analytics taxonomy dokümanı?

Neden analytics taxonomy dokümanı?

Şimdi “O ne yahu?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu terim hayatımıza, onyüzmilyon event’i olan ve Google Analytics üzerinde detaylı bir raporlamaya ihtiyacı olan Nesine projemiz üzerinde çalışırken girdi. Kurucumuz Yakup Bayrak “Ya bu böyle olmaz; bizim bu eventleri öncelikle sınıflandırmamız lazım!” demesiyle ortaya çıkan bir doküman aslında. Peki nedir bu Anlaytics Taxonomy dokümanı? Yenilir mi? İçilir mi? Anlatayım…

Öncelikle ‘taksonomi’ nedir diye bir bakalım; vikipedya taksonomi kelimesini basitçe sınıflandırma olarak anlatmış. Bizim terminolojimizde bir adım daha önem kazanıyor ve ‘eventlerin doğru sınıflandırılması’ halini alıyor. Nedenselliğine gelince; bu doküman sayesinde pazarlamadan IT’ye, iş geliştirmeden projenin içinde bulunan ve bulunacak olan tüm 3.parti firmaların referans alıp antant kalacağı bir referans doküman olmasını sağlıyor. Bu sayede, herhangi biri “Ya bizim şu event’i takip etmeye ihtiyacımız var; dur, hemen yaratalım” demeden önce mevcut web varlığında neler takip ediliyor, neler nasıl sınıflandırılmış bunun görülmesini sağlıyor. Böylece gereksiz tekrarlara, tanımlanmış event’i Google Analytics üzerinde görünce anlam veremeyen masum veri analistlerinin ve yöneticilerin kendilerini kesme noktasına getirmelerini engelliyor. Daha da önemlisi, tüm event’lerin belirli bir hiyerarşiyle raporlanmasını, böylece oluşturulacak raporların kolaylıkla hazırlanmasını sağlıyor. Bu güzel değil mi?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tasarımda köşeli mi yoksa yuvarlak hatları mı tercih etmeli?

Tasarımda köşeli mi yoksa yuvarlak hatları mı tercih etmeli?

Gizle