Neden bir tag management system kullanmalısınız?

Neden bir tag management system kullanmalısınız?

Bu soruya yanıt vermeden önce bir “tag management system” ne işe yarar onu kısaca özetlemem gerektiğinin bilincindeyim. İşte bu sebeple girizgahı, detaylarına çok fazla girmeden TMS yani etiket yönetim sistemlerinin ne olduklarına kısaca değinerek yapacağım.

“Tag nedir? Tag management ne işe yarar?”

Tag, bir web varlığına analitik takip ve analiz amacıyla yerleştirilen küçük kod bloklarıdır. Kullanım amaçları, ziyaretçi verisi toplamak, birden çok ziyaret gerçekleştiren ziyaretçilerin davranışlarını gözlemleyecek cookie’leri koordine etmek ve video player, reklam veya sosyal medya beslemelerini entegre etmek olarak özetlenebilir. Tag’ler 1×1 piksellik transparan bir görsel veya küçük Javascript kodları olarak form bulabilirler.

Web analytics, dönüşüm optimizasyonu, reklam yayını, remarketing, pazarlama otomasyonu ve affiliate marketing projeleri web varlıklarımıza birden çok tag eklememimizi şart koşarlar. Bu tag’lerin görevleri bazen ziyaretçinin ziyaret verilerini toplayıp, teknolojisi sağlayıcısına göndermeyi bazen de farklı bir faaliyeti tetiklemeyi içerebilir. Tag’lerin sayıları artıkça, web varlığımız üzerinde yürütülen görev sayısı da doğal olarak artmaya başlar ve bu web varlığımızın hizmet performansında gözlemlenmesi ve optimize edilmesi şart olan bir durumu ortaya çıkarır. Hele ki bu tag’lerin yüklenme tipleri web varlığı ile senkronize ise gerçekleşiyorsa, kullanıcının deneyimine yansıyacak yükleme gecikmelerinin, tolere edilmesi zor olumsuzluklar yaşatmaları işten bile değildir.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
  • User

    Çok açıklayıcı ve basit bir anlatım olmuş. Teknik yeterlilikten bağımsız olarak, her okuyan konuyu rahatça anlayabilir. Emeğinize sağlık, teşekkürler.

    • Yakup Bayrak

      Yazıyı beğendiğinize çok sevindim. Eylemlerimiz devam edecek 🙂

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Oyun oynamak dünyayı değiştirebilir mi?

Oyun oynamak dünyayı değiştirebilir mi?

Gizle