Makaleler

New York Times gibi olsun

Dijital yayıncılıkta sıkça karşılaşılan New York Times örneğinin, hayal edildiği gibi hayata geçirilmesinde karşılaşılabilecek yaşamsal gerçekleri, konuk yazarımız Alper Balkanlı'nın klavyesinden, kişisel deneyimlerinden edindiği notlarla okuyun.

Alper Balkanlı 04 Ocak 2016

Dijital yayıncılıkta sıkça karşılaşılan New York Times örneğinin, hayal edildiği gibi hayata geçirilmesinde karşılaşılabilecek yaşamsal gerçekleri, konuk yazarımız Alper Balkanlı’nın klavyesinden, kişisel deneyimlerinden edindiği notlarla okuyun.


Dijital yayıncılık projesi üretenler; haberciler, medya kuruluşları, bloggerlar, forum ve tartışma sitesi yöneticileri tarafından rakip analizi yaparken mutlaka (farkında olmasalar bile) The New York Times üzerinden örnekleme yapılır. Yıllara dayanan saygın ve geleneksel bir okuyucu ilişkisinin yanı sıra, sert rekabet koşullarının olduğu Amerika’da mutlaka her şeyi bizden önce düşünmüşlerdir çünkü. Reklam gelirleri (ki 1 milyondan fazla üyesiyle en büyük dijital medya paralı üyeliğine de sahiptir), okuyucu analizleri, kullanıcı testleri ve internete sızan (belki de bilerek sızdırılan; hani Biz çok geleneksel değiliz. Dijitale çok çok çok önem veriyoruz gibi) meşhur dijital geliştirme raporu ile birlikte örnek alınması da kaçınılmazdır.

New York Times bu temel yüksek algısının üzerine bir adım daha atıp, 2013 yılında Pulitzer ödülü de kazanan Snowfall (ki bu ödül, multimedia elementlerinin etkin kullanılması sayesinde gelmişti) gibi zengin içerik üreten bir formatla çıtayı da yükselterek (hatta sazı da eline alarak) bir süre sektörde – ki burada kelime espirisi yapmaktan kaçınmamak gerek – snowfall effect olarak anılmaya başlanan bir formatın yaratıcısı da oldu.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • dikuka

    “Yorumları da kapatalım ki başımız belaya girmesin” çok şey anlatıyor işte bu son paragraf her gördüğünü değil, üzerine olabilecek beden giysiyi seçmeyi bir öğrenemedik.

Senin İçin Öneriyoruz