Makaleler

Onboarding: Kulllanıcılarınızı Ağırlama Sanatı

"Hele kullanıcıyı bir kaydedelim, gerisi kolay" ile vira bismillah diyen sevgili girişimciler, e-ticaret sistemleri servis/ürün yöneticileri, web analiz uzmanları... Kullanıcı Kazanım Metrik Tekerlemeleri'nden dilediğinizi seçin; click through rates, cost per click, cost per lead, conversion rate ya da cost per acquisition.

Yakup Bayrak 22 Nisan 2015

“Hele kullanıcıyı bir kaydedelim, gerisi kolay” ile vira bismillah diyen sevgili girişimciler, e-ticaret sistemleri servis/ürün yöneticileri, web analiz uzmanları… Kullanıcı Kazanım Metrik Tekerlemeleri’nden dilediğinizi seçin; click through rates, cost per click, cost per lead, conversion rate ya da cost per acquisition. Dönüşüm optimizasyonu sohbetleri içerisinde, “Call to action butonuna bir alternatif tasarlayıp A/B testine sokalım. Belki goal funnel’a bir +%0,01 fayda sağlarız.” tartışmalarının dibini görün. Gerçekten, bu konudaki motivasyonunuza kesinlikle dağıtmayın. Ancak solukladığınız bir ara, tüm bunların yanında “çok önemli bir başka kullanıcı deneyimini” haddinden fazla göz ardı ettiğinizi aklınızdan çıkarmayın: Onboarding!

O kullanıcıyı bir şekilde* kaydettiniz diyelim; peki ya sonrası?

Aslında her şey, işte o şekille başlıyor. İş hedefleriniz, kayıt esnasında, kullanıcıdan “Ne koparabilirsem kardır” mantığı gütmeyi gerektiyorsa, bir soluklanın ve düşünün. Hatta kendinizi kullanıcınızın yerine koyun ve kendinize sorun; “Ürünü deneyimleyebilmek adına tüm bu bilgilere daha bu aşamada gerçekten vermem gerekiyor mu?”. Deneyimin başlangıcı önündeki her engel, eğer ki iş hedefleriniz için “hayati” öneme sahip değilse, sonradan da alınabilir. Öyle değil mi?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz