Makaleler

Önemseyen (mindful) deneyimler tasarlarken sorabileceğiniz 59 soru

Ürünlerinizin insanları hayal kırıklığına uğratmasını ister misiniz? Elbette hayır. Peki, önemseyen (mindful) tasarımlar için kendimize hangi soruları sormalıyız?

Berk Bayri 26 Mart 2021


Lennart Overkamp‘ın şu makalesi bana “mindful” (önemseyen, dikkat eden, farkındalık sahibi) tasarım konusunda bir dizi soruyu listelemem için ilham verdi. Makalesinde şöyle yazmış:

“Karanlık gerçeklerle” yüzleşebileceğiniz oturumlar düzenleyin. Antik Yunan filozofu Sokrates, insanların inançlarının geçersizliğini aşamalı olarak ortaya çıkarmak için bir dizi soruya başvurdu. Biz de buna benzer şekilde, kavramları zorlu sorularla stres testine tabi tutmaya odaklanan bir spekülatif tasarım biçimi olan “Karanlık Gerçeklik” oturumları yardımıyla, kavramlarımızın “varsayımlarını” ve neden olabilecekleri potansiyel felaketleri açığa çıkarabiliriz.Gelin, biraz daha derine inelim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Testini Getir

    Aslında bu sorular bitmiş ürünün sosyolojik taraflarıyla ilgileniyor. Olgunlanmış, revize veya geliştirmeye katkıda bulunmak için. Bu güzel yazı için teşekkürler.

İlgini çekebilir