Makaleler

Öngörülü tasarım nedir?

Kullanıcıya ait geçmiş ve güncel tüm datanın analiz edilerek kullanıcının henüz ifade etmediği ihtiyaçları öngörmek ve tasarımı buna göre kurgulamak, öngörülü tasarım yaratmaktır. Günümüz dünyasında her gün daha fazla işlemi daha hızlı yapma ihtiyacı içinde olan kullanıcılar için tasarımın öngörülü olmasının bir tercih sebebi olmasından daha doğal bir şey yoktur.

Bora Kılıç 19 Nisan 2017

Zaman belki de günümüzün en önemli kaynağı. Gelişen teknoloji bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da daha az zamanda daha fazla şey yapmamızı zorunlu kılıyor. Daha fazla üret, daha hızlı üret, daha çabuk yanıt ver… Bu beklentiyle her gün baş etmek zorunda olan kullanıcılar da haklı olarak dijital ürünlerin daha “akıllı ve öngörülü” olmasını ve kendilerine gereksiz işlem yükü yaratmamasını talep ediyor. Bu noktada da devreye “öngörülü tasarım” (Anticipatory Design) kavramı giriyor.

Tanım

“Anticipatory” kelimesi Latince “anticipare”den türemiş ve bir şeyi daha zamanı gelmeden öngörmek ve halletmek anlamına geliyor. Peki, tasarım bağlamında bu ne ifade eder? Huge CEO’su Aaron Shapiro‘ya göre;

Öngörülü tasarım, kullanıcı kararlarının bir adım önünden giderek süreçleri olabildiğince sadeleştirmek ve henüz kullanıcının ifade etmediği ihtiyaçlara önden yanıt vermektir.

Örnek vermeden anlatması zor bir kavram doğrusu.

İnternetten uçak bileti alma sürecini düşünelim. Alışık olunan senaryoda kullanıcıdan havayolunu seçmesi, seyahat zamanı ve destinasyon bilgisini girmesi beklenir. Öngörülü tasarım söz konusu olduğunda ise sistem kullanıcının takvimini otomatik olarak takip eder ve şehir dışında katılacağı toplantıyı tespit ederek uygun rezervasyonu yapar. Havayolu ve koltuk seçimi, fiyat-zaman tercihi önceki satın alma davranışlarından yola çıkarak belirlenir. Kulağa biraz uçuk gelebilir ancak bu kavram aslında çok da yeni değil.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz